Tulemuste hooaeg. Mis meid ees ootab?

Fredy-Edwin Esse 13. juuli 2011, 00:00

Indeksisse kuuluvad ettevõtted peaksid 2011. aastal kasvatama puhaskasumit 19% võrra, sealhulgas 13% hiljuti lõppenud teises kvartalis, selgub Bloombergi küsitletud analüütikute prognoosidest. Sellise tõusu korral liiguksid firmade kasumid taas viimase 51 aasta keskmise 6,9% kasvutempoga. Samas on indeksi 2011. aasta kasumi-hinna suhe (P/E) 13,5, mis on 7,8% väiksem kui viimase viie aasta keskmine.

Samas on käimas võitlus tulevikunägemuse üle, kus üks osa turust usub tõusu ja teine langusse. Optimistide sõnul on aktsiad suhtarvude poolest odavad ja kui firmad hakkavad parema majanduskeskkonna ajel hindu tõstma, siis see tõstab ka n-ö alumist rida ehk kasumeid.

Ent pessimistidel paistavad praegu tugevamad kaardid käes olevat. Nende sõnul tekitavad aktsiaturgudel nõrkusi USA Föderaalreservi rahatrükkimise lõppemine, Euroopa võlakriis ning Hiina püüdlused ohjeldada inflatsiooni.

"Fakt, et aktsiate suhtarvud pole normaalsele tasemele taastunud, peitub selles, et inimesed suhtuvad endiselt eelarvamustega aktsiatesse," ütles JPMorgan Fundsi turustrateeg David Kelly Bloombergile.

"Kasumite kasv on olnud vaimustav. Praegusel ajal aktsiaid ostvad inimesed ostavad allahinnatud vara."

Kuid liigume nüüd teise kvartali juurde. Tulemuste avalikustamise hooajale tegi traditsioonilise avapaugu USA alumiiniumihiid Alcoa, kes enda laia haarde ja esimese teataja staatuse tõttu annab signaali kogu tulevaks tulemuste perioodiks. Kuid Alcoa esmaspäevased tulemused olid vastandlikud.

Firma suutis küll teise kvartali kasumit enam kui kahekordistada, kuid see suutis vaevu vastata niigi varem juba madalamaks korrigeeritud analüütikute prognoosidele. 27%, 6,59 miljardi dollarini kasvanud käive andis märku, et alumiiniumi järele on nõudlus üha suurem ning firma kasum tõusis 322 miljoni dollarini ehk 28 sendini aktsia kohta.

Wall Streeti pangad hädas. Nagu ikka, järgnevad Alcoale tavapäraselt USA suured Wall Streeti pankad, kuid midagi positiivset sealt esialgu oodata ei ole. Kõigest mõni kuu tagasi olid JPMorgan Chase'i kauplejad niivõrd hoos, et neil ei olnud ühtegi kahjumlikku päeva esimeses kvartalis. Sama aga ei kordu teises kvartalis.

Analüütikute hinnangul kukub JPMorgani teise kvartali käive 20%, peegeldades tekkinud investorite passiivsust ning panga võlakirjade ja toorainete kehva tootlust. Sama kehtib ka teiste suurte Wall Streeti pankade - Bank of America, Citigroup, Goldman Sachs ja Morgan Stanley kohta. Credit Suisse tehtud uuringust selgub, et pankade teise kvartali sissetulek võib kukkuda keskmiselt kuni 25% võrreldes selle aasta esimese kvartaliga. See lisaks aga veel rohkem pinget pankade kasvuprobleemidele, mis niigi stagneeruva laenuturu ja karmima regulatsiooni tõttu on pärsitud.

"Me oleme kahtlemata mõjutatud aktiivsuse madalamast tasemest," ütles UBSi finantsteenuste analüütik William Tanona New York Timesile. "Praegu on turgudel palju ebakindlust."

Ühe huvitava faktina võib välja tuua, et firmad, kes finantskriisi ajal kannatasid kõige suuremaid kasumilangusi, on nüüd S&P 500 indeksi liidrite hulgas. Maailma suurimalt rasketehnika tootjalt Caterpillarilt oodatakse 63% kasumikasvu ning USA suurimalt keemiafirmalt Dow Chemicalilt loodetakse 42% kasvu. 2009. aasta teises kvartalis kukkus näites Caterpillari kasum 66% ning Dow pidi üldse kahjumist teatama.

Üle keenud tunded. Tõusvad kasumid loovad aga praegu huvitava olukorra. Viimastel päevadel on maailma aktsiaturud tugeva müügilaine alla sattunud eelkõige mure pärast, et Itaaliat võib ohustada maksejõuetus. Aktsiad on ajalooliste tasemetega võrreldes juba niigi odavad ja kui firmade kasumikasvu taustal peaksid aktsiahinnad jätkuvalt langema, siis väärtuspõhilisele investorile peaks augustikuu ideaalseks ostuajaks osutuma.

Meeles tasub pidada, et aktsiad ei liigu ainult tunnete ajel ja kui need pessimistlikud tunded ühel hetkel vaibuvad ja investorid hakkavad taas kaine pilguga numbreid vaatama, siis avastatakse, et turul on suur hunnik häid ja odavaid ettevõtteid. Ja sel hetkel on juba kasulik olla nende firmade aktsionär.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:57
    Otsi:

    Ava täpsem otsing