Katariina Krjutškova • 19. juuli 2011 kell 12:29

Talpsepp: kulla hind on mull

Kulla praegune hind on mull, mille on põhjustanud riikide võlguelamine ja rahatrükk, arvab investor Mikk Talpsepp.

Talpsepp sõnas, et kulla hind on alates 2004. aastast neljakordistunud, ületades mitu korda teiste varaklasside tootluse. 10 cm servapikkusega kuup kulda on väärt miljon dollarit ehk üle 700 000 euro. „See tundub palju,“ sõnas Talpsepp.

Talpsepp pakkus, et kulla hind võib tõusta, kuid oht languseks on samuti olemas. „Pikaajaliselt peaks kulla hind liikuma samas taktis inflatsiooniga, praegu on selle vahele tekkinud suur lõhe. Samuti ei ole kuld päris piiratud ressurss. Tänu kaevandamisele kasvab kulla hulk iga aastaga maailmas üle protsendi,“ sõnas ta.

Talpsepp tõi näite, et aastas kaevandatakse umbes 2500 tonni kulda. Juveeliäri, jaeinvesteerimine ja tööstuslik kasutamine nõuab aga aastas 4000 tonni.

„See koos globaalse rahatrükiga on loomas pinnast mulli tekkeks. Tööstuslikult kulub kullast ära vaid umbes 400 tonni aastas,“ ütles Talpsepp.

Talpsepp meenutas, et müüs mullu oktoobris kulda lühikeseks hinnalt 1370 dollarit untsi kohta. „Toona õnneks sulgesin positsiooni kiiresti hinnalt 1340, kuna praeguseks on kulla hind jõudnud juba 1600 dollarini untsi kohta,“ ütles ta.

Talpsepp märkis, et möödunud nädalal üritas ta taas kulla hinna langusele panustada, kuid nentis, et peab võib-olla oma positsiooni katma, et oodata paremat hetke, millal saaks sellele panustada.

Ka ei soovitanud ta tavainvestoril raha kulda paigutada. „Mõte kulda praeguselt hinnalt omada oleks vaid reservvara omamise mõttes,“ lisas Talpsepp.

Eile ületas kullauntsi hind esmakordselt 1600 dollari piiri. Põhjuseks ikka USA eelarvetüli ja Euroopa võlakriis.

Talpsepp vastas Äripäeva päevaküsimusele - kas investeerid kulda?

 

Hetkel kuum