Tele2 juht: minu vallandamine oli parim asi minu elus

Alyona Stadnik 20. juuli 2011, 00:00

Te olete töötanud Tele2-s mitu kuud. Kuidas Teile Eesti meeldib? Kas olete siin ka enne käinud? Teoreetiliselt töötan Tele2 Eestis alates 1. aprillist. Reaalselt tulin tööle 4. aprillil, sest 1. aprill oli reede. Tele2 tegutseb 11 riigis, teeme koostööd kõikide riikidega, kaasa arvatud Eesti, ning olen siin mitu korda käinud.

Kellena töötasite Tele2-s Leedus? Töötasin müügiosakonna juhina viis aastat. Siis läks meie turundusdirektor Leedus tööle Tele2 Kasahstani ja ma sain ka tema osakonna endale. Seega töötasin turundus- ja müügiosakonna juhina ühe aasta. Pärast seda olen nüüd siin, kus on mul rohkem osakondi, mida juhtida.

See on ilus riik ilusate inimeste ja ilusa keelega. Aga ma veel ei räägi eesti keelt.

Kas sooviksite õppida eesti keelt? Esimesel nädalal ostsin endale kaks raamatut "Eesti keel algajatele". Aga ma pean kõvemini pingutama …(naerab). Ma proovin endast parima anda.

Mida tegite enne Tele2? Mul oli oma äri ning töötasin ka ühes teises telekommunikatsiooniettevõttes. Aga ühe sõnaga võib öelda, et olin müügimees, nagu olen seda praegu. Midagi ei ole elus teha, me peame olema müügimehed. Võib-olla seda ei ole seksikas öelda, et oled müügimees, aga me müüme iga päev midagi - ideid, teenust, väärtusi.

Kas siinse Tele2 juhiks saamine oli Teie jaoks suur tunnustus? Pigem on see suur vastutus… See on suur väljakutse nii minu enda jaoks kui ka kahele organisatsioonile - mitte ainult Eesti ettevõtte jaoks, vaid ka Leedu ettevõttele. Ka seal on muutused, sest üks inimene läks ära. Inimesed on seal viimased kuus aastat harjunud töötama ühes suunas, aga nüüd tuli uus juht, kellel on oma visioon ning plaan, kuidas teha ettevõte veel edukamaks. Sama kehtib ka siin.

Osa ettevõtteid on öelnud, et kui on üks juhatus kolme Balti riigi peale, siis on raske ettevõtet juhtida. Kui raske on eestlastega koos töötada? Me kuulume ühte gruppi. Ettevõtted on igas riigis samasugused, visioon on igal pool samasugune. Ma ei rõhutaks siin rahvust, see on pigem ettevõttekultuuri sissetoomine. Tele2-l ettevõttekultuuri üheks väärtuseks on olla avatud ja ma arvan, et me oleme seda. Ma leian, et see on huvitav ning lihtne. Loomulikult on uuendused ebamugavad ning kõik kardavad. Ma ei tundnud ka ennast mugavalt Eestisse tulles. Aga meil on tugev ettevõttekultuur, mis meid seob.

Milliseid muutusi plaanite Tele2-s sellel aastal? Ma tean, et Äripäeval on tütarettevõte Leedus. Mul on konkurendid, kes loevad seda ajalehte, ja ma ei saa öelda, mida on Tele2-lt oodata sel aastal.

Aga kui me räägime üldiselt. Näiteks kas Te soovite EMTst mööda minna? EMTst ei taha me sel aastal mööda minna. Me jaoks on oluline kasv. Me oleme teinud suuri investeeringuid, et katta kogu riik 3,5G võrguga. Laiendame oma võrku iga päev ja iga nädal.

Kuigi Tele2 ütleb, et neil on levi igal pool, ütlevad mõned inimesed siiski, et igal pool levi ei ole. Seda ilmselt sellepärast, et oleme turule pääsenud kõige viimasena. Kui kuskil ei ole levi, siis see tähendab seda, et ma pean üles otsima, kus see leviprobleem on. Kui see on kuskil Norra keskel, siis ei saa ma lubada, et me investeerime sinna, et katta leviga kogu piirkond. Me ehitame oma maste sinna, kus inimesed vajavad neid, mitte sinna, kus me tehniliselt tahaksime neid näha.

Ka Tele2 internet ei ole igal pool kättesaadav ja internetiühendus on aeglane. Millal muutub Tele2 internet kiireks? See tuleb varem kui selle aasta lõpus.

Kaks sellel aastal ettevõttest lahkunud inimest on lahkunud sellepärast, et Teie tahtsite seda, ja kaks oma põhjusel. Vallandamisest andsite Te teada vaid üks päev varem. Iga inimese lahkumise kohta on eraldi selgitus igas riigis. Aga ma arvan, et kui inimene teaks kaks või kolm nädalat ette, et ta peab lahkuma, siis teised töötajad ei tunneks ennast mugavalt. See on inimeste jaoks raske, aga me peame aru saama, et ettevõtte jaoks on oluline hoolitseda oma töötajate eest. Kui see ebamugav tsoon on kaks-kolm nädalat, siis mina kui juhatuse esimees ei saa oodata, et töö saaks ametlikult lõpetatud.

Ma olen vallandanud kaks inimest. Ka mind on ühel korral vallandatud. See on parim asi, mis minuga on juhtunud, sest see viib sind vormi, äratab sind üles ning mobiliseerib sind.

Meil on juhtimisteooria, mille kohaselt saab üks juht efektiivselt juhtida ainult 7-10 inimest. Me vaatame igasuguseid võimalusi, et pakkuda klientidele parimat hinda. Me peame selle nimel midagi tegema. See ei oleks klientide suhtes õiglane, kui nad peaksid ekstra maksma, sest ma ei suuda juhtida. Kui miski töötab täna, ei tähenda see, et see töötab homme ja eriti ülehomme.

Kas Te võite lubada, et ükski töötaja lahku enam ettevõttest? Ma ei saa seda lubada. Kui keegi leiab hea pakkumise, siis ma ei saa lubada, et ta seda vastu ei võta. Ja selle taga ei ole see, et ma ei armasta oma töötajaid, see kõik sõltub eesmärkidest. Kõik peavad tegema seda, mida peavad õigeks.

Kas saate lubada, et Te kedagi ei vallanda? Ettevõte peab saavutama tulemusi. Me usaldame kõiki töötajaid. Igaüks peaks tegema kõik selleks, et neid usaldatakse. Kui ei ole usaldust, siis ei ole ka mingit suhet. Igas olukorras on kaks poolt. Me teeme otsuseid selleks, et saavutada parimaid tulemusi. Mitte keegi ei tee otsuseid selleks, et endale haiget teha. Me teeme oma tööd.

Kas Teil on leping, kui kaua te Eestis töötate, või oma eesmärk, kui kaua tahate siin olla? Ei ole. Ja siin ei käi jutt ajast, vaid tulemustest. See sõltub alati paljudest asjadest.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:57
    Otsi:

    Ava täpsem otsing