Võlausaldjad hädas endise pankuri ja hotelliärimehega. Sildmäe ärisid tabas kiire allakäik

Kadrin Karner 20. juuli 2011, 00:00

"See firma on müüdud ja unustatud," vastab Toomas Sildmäe telefonis küsimusele Novatex Arenduse ja Goodlandi kohta. Mis firma on Marshalli saartele registreeritud ELF Entertainment Inc ja kuidas Eesti ärimees probleemsetesse firmadesse nii kaugelt maalt investori leidis, seda Sildmäe ei ütle. Kinnitab vaid, et temaga sel firmal mingit seost ei ole. Kõikidele küsimustele vastuseid saada ei õnnestu, kuna ärimees tänab kõne eest ning lõpetab selle kiirelt.

Kuigi ametlikult Sildmäel justkui mingit sidet ELF Entertainmentiga enam ei ole, siis Goodlandi tütarfirma Novatex Arenduse võlausaldajatega peab võlgade tasumise üle kõnelusi endiselt Sildmäe.

Novatex Arenduse näol on tegemist Tallinna piiril aadressil Astangu 2b asuva 13hektarilise kinnistu arendajaga. Kinnistu ostmiseks sai Sildmäe firma raha ettevõtja Endel Sifilt. Kinnisvaraturu langus põhjustas kahe tuntud ärimehe vahel aga lahkhelisid, sest Sildmäe ei tahtnud laenatud summat Sifile täies ulatuses enam tagasi maksta ning üritas erinevate skeemidega võlakohustusest vabaneda. Tulemuseks oli kümnete miljonite kroonide üle käiv tüli, mis pole lahenduseni jõudnud veel tänase päevani.

Arusaamatu saneerimine. Sifi kõrval teise Novatex Arenduse võlausaldaja OÜ Lundet omanik, samuti pika ninaga jäetud tuntud pankrotihaldur Andres Hermet ei mõista, mida on Novatexi puhul üldse saneerida.

Saneeritakse ikka tegutsevat ettevõtet, rääkis Hermet. Tema sõnul puudub aga Sildmäele kuulunud Novatex Arendusel majandustegevus, juhatuse liikmeks märgitud inimene on surnud ja firma ainus vara oligi toosama Astangu kinnistu.

"See on täielik zombi," ütleb Hermet Sildmäe firma kohta. "See olukord näitab ära meie saneerimisseaduse nõrgad kohad. Saneerimismenetlus peaks olema kiire ja lühike, aga tuleb välja, et meil on ta aastatepikkune agoonia." Hermeti sõnul peaks uus omanik tegelema endise juhatuse liikme, selle aasta veebruaris surnud Tarmo Rubeni asemele uue juhatuse valimisega, kuid siiani seda tehtud pole. Äriregister näitab juhatuse liikmena endiselt Rubenit.

"Kõrvalt vaadates tundub see asi küll naljanumber. Nutt tuleb peale, kui hakkad mõtlema," kirjeldab Hermet olukorda Novatexi võlausaldajana.

Endel Siff on Äripäevale varem öelnud, et Sildmäega peetav vaidlus on tema jaoks ebameeldiv teema. "Siin on äriajamisel kasutatud idamaist mentaliteeti," märkis Siff eelmise aasta mais.

Siff üritab jõuda kokkuleppele. Sifi esindaja vandeadvokaat Maria Mägi ütles, et Novatexi saneerimine lõpetati ära ning praegu on üleval küsimus, kas algatada ettevõtte pankrotimenetlus või mitte. Mägi kinnitas, et Sifi ja Sildmäe vahel käivad Novatexi vana tüli asjus praegu läbirääkimised, mis loodetavasti lõppevad kokkuleppega. Kuna läbirääkimised on pooleli, ei ole Mägi nõus teemat ka pikemalt kommenteerima.

Imelikud omanikemuutused hakkasid Sildmäe firmades toimuma mullu septembris, siis sai Novatex Arenduse omanikuks Goodland Holdingu kõrval offshore-firma ELF Entertainment. Mais sai sellest Vaikse ookeani saartele registreeritud firmast ka juba Goodland Holdingu omanik. Sildmäe firma nimi kadus omanikeringist pärast seda, kui tal ebaõnnestus mõlema kinnisvaraarendusega tegeleva ettevõtte saneerimise algatamine.

Aastaid Äripäeva rikaste, suurimate dividendivõtjate ja mõjukate edetabeli tipus püsinud Toomas Sildmäe äriline sära jääb mitme aasta taha. Hansapanga asutamise ja hotelliäriga end Eesti edukaimate ettevõtjate sekka tõstnud Sildmäe on praeguseks enda edu maha mänginud. Põhjuseks ebaõnnestunud investeeringud aktsiaturul ja kinnisvaraäris. Samuti probleemid alkoholiga.

2005. aastal oli Sildmäe Äripäeva rikaste edetabelis neljandal ja 2006. aastal viiendal kohal, seljatades kõik teised hansapankurid.

Hansapanga asutajatest esimesena kukkus rikaste edetabelist välja Tõnu Laak, kes ebaõnnestus spaaäriga. Sildmäe on järgmine, kes kunagi Eesti mõjukaimaks ärigrupiks peetud seltskonnast on viimastel aastatel teinud läbi suure languse.

Kuigi Sildmäe sai osa Hansapanga edust, siis tunti teda rohkem elupõlise hotelliärimehena, kes juhtis aastaid Scandic Hotel Eesti tegevust. 2006. aasta sügisel müüs Sildmäe oma osaluse Scandic Hotel Eestis ja lahkus selle juhtkonnast.

Hansapanga ühe asutajana teenis Sildmäe panga aktsiate müügiga sadu miljoneid kroone, mida investeeris edasi firmade Sencel ja Martlet kaudu. Tippajal ehk veel viis aastat tagasi küündis nende firmade varade kogumaht 700 miljoni kroonini. Lisaks aktsiatele ja võlakirjadele eelistas Sildmäe investeerida ka kulda. Ta on tegelenud ka viinatootmisega ja üritas läbi lüüa USA turul.

Aastatel 1993-1994 oli Sildmäe Mart Laari valitsuses majandusminister ja hiljem osales lihtliikmena ka Res Publica tegemistes, olles ka erakonna üks rahastajaid.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:57
    Otsi:

    Ava täpsem otsing