'Parem üks halb rahu kui hea sõda'

Katre Pilvinski 22. juuli 2011, 00:00

Aaviku sõnul tarbitakse advokaadibüroode teenuseid vähem ja kombineeritult. "Mõnes asjas tahetakse ainult konsultatsiooni saada, mõni dokument koostada, et siis jälle ise asjaga edasi tegeleda. Tõepoolest, rahaga käiakse ringi ratsionaalsemalt," iseloomustab Aavik klientide käitumist.

Ta ütleb oma praktikale tuginedes, et viimasel ajal eelistatakse kohtuvaidlustes teha kompromisse oluliselt rohkem. "Päris mitmed-mitmed protsessid on lõppenud kompromissiga, ehkki enne seda on pooled pidanud tulist vaidlust," räägib Aavik. Tema hinnangul sunnib selleks raha vähesus.

Aastaga käibes kaotanud Lawin Lepik & Luhaäär Advokaadibüroo juhatuse liige Toomas Luhaäär ütles, et käibe languse põhjus tuleneb üldisest majanduslangusest. "Kuna olulise osa meie käibest on moodustanud suuremate finantstehingutega seotud teenuste eksport, siis selles osas sai turg tõsise tagasilöögi ja see on kindlasti üks meie käibe languse põhjusi," märgib ta. Vaatamata turu langusele otsustas Luhaäär advokaatide arvu mitte vähendada, vaid korraldada töö sisuliselt ümber ja arendada uusi valdkondi.

Advokaadibüroo Lextal juhtivpartner Urmas Ustav selgitab, et majanduslangus jõudis konsultantide ja nõustajateni ajalise nihkega. "Üle-eelmise ja eriti eelmise aasta näol oli tegemist n-ö põhja-aastaga. Nii, kuidas meie kliendid elavad, elame ka meie."

Kliendi käsi väänama ei hakata. Ustava sõnul ei ole advokaadil inimlikult ja kutse-eetiliselt võimalik pikaajalisele kundele öelda, et seni, kuni vanad võlad pole tasutud, teda enam ei teenindata. "See ei suurendaks ka vana võla kättesaamise tõenäosust, vaid seda, et me jääme oma kundest suure tõenäosusega ilma," lisab ta. Pigem üritavad advokaadid koos kliendiga keerulised ajad üle elada.

"See on kindlasti meie majandustulemusi mõjutanud. Teiseks, me oleme üritanud numbritele konservatiivselt vaadata. Oleme üritanud oma majandustulemusi näidata võimalikult adekvaatsena, vähemalt me ise teame, et oleme neist igasuguse õhu välja võtnud," tõdeb Ustav.

Kõige enam kasvatas mullu käivet Alvin, Rödl & Partner Advokaadibüroo, mille partner Ain Alvin räägib, et käibe kasv tulenes ühe olulise tehingu lõpuleviimisest, mida advokaadibüroo nõustas pikema aja jooksul ja mis osutus edukaks. "Tegemist oli ennekõike väga töömahuka tehinguga, mis andis võimaluse rakendada olulisel määral advokaate," lisab Alvin. Tema sõnul mõjutas mullust käibe kasvu olulisel määral ka advokaadibüroos kolme-nelja viimase aasta jooksul tehtud struktuurimuutused ja spetsialiseerumine õigusvaldkonniti. Need muudatused võimaldasid küll noori, aga juba kogemustega advokaate palgata ja senisest paremini rakendada.

Oma roll headel käibenumbritel on sellel, et majanduskriisi ajal suurenes märgatavalt nende klientide arv, kes vajasid abi erinevates kohtuvaidlustes, ennekõike haldus- ja tsiviilkohtuvaidlustega seoses, ütleb Alvin.

Varul lõikas kasu Balti integratsioonist. Kui tunamullu oli Paul Varuli asutatud büroo kasum veel miinusmärgiga, siis mullu oli see juba 3,6 miljoni krooniga plusspoolel, ettevõtte käive kasvas aastaga 7,2 miljonit krooni. Varuli nime alla koondusid Läti ja Leedu bürood ning avamisel on büroo Minskis. Seetõttu on paranenud Baltimaade haardega klientide teenindamine, toob käibe kasvu ühe peamise põhjuse välja Varuli büroo partner Helmut Pikmets. Tema sõnul on tehtud muutused aidanud saada uusi rahvusvahelisi kliente.

"Büroo on pidevalt kasvanud ja sellel sügisel laieneme veelgi. Varuli kontorid on nii Tallinnas kui ka Tartus," lisab Pikmets. Tema sõnul on viimastel aastatel olulise mahu andnud kohtuvaidlused ja pankroti- ning maksuasjad.

Advokaadibüroode esikolmikus mullu aga muutusi ei toimunud ja kõik kolm bürood suutsid aastaga käivet mõnevõrra kasvatada. Raidla Lejins & Norcous Advokaadibüroo partner Toomas Vaher märgib, et nende edu võti peitub teenuste mitmekülgsuses. "Me ei keskendu ainult ekspordile, me ei keskendu ainult siseturu teenindamisele, vaid teeme mõlemat. Teisalt on edu põhjuseks tasakaal tehinguliste tööde ja kohtuvaidluste ja muude vaidluste vahel," selgitab ta.

Advokaadibüroo Sorainen vanempartner Aku Sorainen aga tõdeb, et üha keerulisemaks muutuv juriidiline keskkond on advokaatide jaoks väljakutse ja toob büroole kaasa ka kulude suurenemise. "Me täiendame ja koolitame juriste pidevalt ja teeme suuri investeeringuid süsteemidesse, mis võimaldavad seda teadmist firmasiseselt jagada," räägib ta.

Soraineni sõnul on kliendid muutunud hinnateadlikumaks ja tahavad täpsemini ette teada, kui palju mingi teenus maksma läheb. Samuti on kliendid tellijatena muutunud üha professionaalsemaks. "Jurist ei ole ainult see, kes läheb kohtusse mingit asja selgeks vaidlema, vaid eeldatakse, et advokaat on nagu äripartner - ta teab, kuidas kliendi äri edasi aidata. Seetõttu eeldavad kliendid ka järjest kõrgemat kvaliteeti ning selle eest on nad valmis küll maksma," lausub Sorainen.

Kümne suurima advokaadibüroo koondkäive kasvas mullu 467,6 miljonilt 488 miljonile kroonile, samas koondkasum langes 120,8 miljonilt 97 miljonile kroonile.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:57
    Otsi:

    Ava täpsem otsing