Tihe rebimine nutitelefonide turul. Apple on võidukas

Rainer Saad 22. juuli 2011, 00:00

Nokia pani 1996. aastal aluse nutitelefonide turule oma Communicatori mudeliga. Kuid viimastel aastatel ei ole Soome telefonitootja suutnud sammu pidada selliste konkurentidega nagu Apple, Sony Ericsson ja HTC. Nokiale on ette heidetud mahajäämist innovatsioonis, mida tema konkurentidel näib olevat küllaga.

Rahvusvaheliselt tuntud Vene mobiiltelefonituru analüütik ja blogija Eldar Murtazin on öelnud, et Nokia uus juhtkond üritab murda firma senist ettevõtluskultuuri ja muuta seda ameerikalikumaks, kuid töötajate lojaalsus on pärast seda, kui Stephen Elop sai firma uueks juhiks, kadunud. Samuti usub analüütik, et Nokia tulevase Windowsi operatsioonisüsteemi külge klammerdumine võrdub kihlveoga surnud hobuse peale.

Nokia müüs teises kvartalis 88,5 miljonit telefoni, mida on 22,5 miljoni telefoni võrra vähem kui eelmise aasta samal perioodil. Ettevõtte juht Stephen Elop on aga Nokia tuleviku suhtes positiivne, öeldes, et firma liigub strateegiliste eesmärkide poole oodatust kiiremini ning uut Windows Phone'i ootavad turud erakordse huviga. Nokia teise kvartali kahjumiks kujunes 368 miljonit eurot ehk 0,10 eurot aktsia kohta, käive kahanes 7%, 9,28 miljardi euroni.

Apple'il säravad tulemused. Teisipäeval teatas Apple rekordilisest kvartalitulemusest. Tehnoloogiagigant enam kui kahekordistas aastaga majandusaasta kolmanda kvartali kasumi, ületades analüütikute ootusi. Ettevõte müüs kvartali jooksul 20 miljonit iPhone'i. Apple juht Steve Jobs kommenteeris tulemust järgmiselt: "See oli meie kõigi aegade parim kvartal, kus käive kasvas 82% ja kasum 125%." Jobs ütles, et firma keskendub praegu iOS 5 platvormi ja iCloudi väljatöötamisele, et need kasutajateni tuua juba sügisel. Samuti on septembris oodata iPhone 5.

Goldman Sachs tõstis pärast Apple'i üheksandat järjestikust kvartali üllatustulemust aktsia hinnasihi 485 dollarilt 525 dollarile. Juuli keskpaigaks oli Apple'il 75 miljardi dollari jagu vabaraha.

Wall Street usub aga, et teine poolaasta tuleb Apple'il isegi edukam kui eelmine, sest uue iPhone'i ootuses on nõudlus praeguste mudelite järele vähenenud ning "tagasi kooli" kampaania hakkab alles suve lõpupoole rohkelt asjahuvilisi ligi meelitama.

Ka HTC ning Sony Ericsson on viidanud tugevale nõudlusele telefonide järele. Aasia suuruselt teine nutitelefonitootja HTC teatas teise kvartali rekordkasumist, mis tuli tänu Androidi tarkvara kasutavate telefonide tugevale nõudlusele, mis ületas analüütikute prognoose. Firma teise kvartali puhaskasum enam kui kahekordistus, küündides 608 miljoni dollarini.

Sony Ericsson kaotas teises kvartalis 50 miljonit eurot võrreldes 12 miljoniga, mis teeniti möödunud aasta samal ajal. Käive vähenes 1,193 miljardini ehk 32%.

Majandusmured on tekitanud investorites muret nutitelefonide müüginumbrite pärast. Telefonide mikrokiipide valmistaja Qualcomm teatas, et toodab selles kvartalis vähem kiipe, mis on tõstatanud küsimusi nõudluse kohta.

Juniper Research prognoosib, et 2016. aastaks müüakse 1 miljard nutitelefoni. Firma väitel kasvab telefonide müük 2016,. aastaks ligi 230%. Mullu müüdi 302 miljonit nutitelefoni.

MD of Greenwich Consultingi analüütik Fred Huet arvab, et miljard telefoni aastas ei ole püüdmatu number. "Asjaolu, et aastaks 2016 müüakse 1 miljard nutitelefoni, ei ole üllatav, kui arvestada seda, et eelmises kvartalis müüs ainuüksi Apple 20 miljonit telefoni. Kuna nutitelefonide omadused arenevad nii kiiresti, tähendab see, et tulevikus on olemas telefonid, millel on lisaks sotsiaalvõrgustiku toele olemas ka internetipanga ja digitaalraha omadused. See peegeldab nihet nutitelefonide turul, kus üha rohkem inimesi hakkab kõrgtehnoloogilisi telefone igapäevasteks toiminguteks kasutama," ütles Huet.

Võitlus tarkvaraturul. Tihe võitlus käib ka nutitelefonide tarkvara turul, kus lõviosa turust on ära jaganud Android, Symbian, Research in Motion, iOS ja Microsoft. Kõige jõudsamalt on oma turuosa kasvatanud Android, kellele möödunud aastal kuulus 22,7% turust, sel aastal 38,5% ja järgmiseks aastaks prognoositakse juba 49,5% turuosa.

IT-uuringufirma Gartner näeb Symbiani tarkvarale aastaks 2015 ainult 0,1% turuosa, samas kui Apple'i iOS-i tarkvara turuosa peaks prognoosi järgi järgmisel aastal kahanema 0,5%, 18,9%-le. Aeg näitab, mis saab Nokiast. Praeguste hinnangute põhjal on nutitelefonide pioneeri väljavaated küllaltki sünged.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:57
    Otsi:

    Ava täpsem otsing