Sirje Rank • 25. juuli 2011 kell 8:21

Küpros püüab tõrjuda Kreeka nakkust

Euroala ühe väikseima riigi Küprose valitsus kinnitas läinud nädala lõpus rea kokkuhoiumeetmeid eelarvedefitsiidi vähendamiseks, et hakkama saada ilma välisabita.

Tihedate sidemete pärast Kreekaga juba niigi surve all olnud riigi majanduse seisu on veelgi halvendanud elektrikatkestused, mille põhjuseks nädalapäevad tagasi riigi suurimas elektritootjas toimunud plahvatus. See lõi rivist välja üle poole Küprose elektritootmisest. Rahandusministeerium prognoosib, et elektrikatkestuste tõttu võib Küprose majanduskasv tänavu nullilähedaseks jääda.

Kuue peamise poliitilise partei vahel kokku lepitud plaan näeb ette valitsuse kulude kärpimise, et tuua eelarvedefitsiit läinud aasta 5,3%-lt 4%-le SKPst. Kavandatud meetmete seas on riigiteenistujate pensionireform, aktiivsem võitlus maksudest kõrvalehoidmise vastu, varamaksude tõstmine, ka börsi erastamine.

Võrreldes kärbetega teistes kriisist räsitud euroala riikides, ei olnud need valitsuse pressiesindaja Stefanos Stefanou sõnul „nii agressiivsed“, vahendas Wall Street Journal.

Turismisektorit, mis moodustab 20% SKPst, on Küprose valitsus püüdnud elektrikatklestustest säästa.

Läinud nädalal hoiatas Küprose keskpanga juht Athanasios Orphanides, et kui riik ei rakenda kohe säästumeetmeid, tuleb ka Küprosel abipaketti paluda.Viimastel kuudel on Küprose võlakirjade intressimäärad järsult kerkinud, kajastades Küprose finants- ja kaubandussektori tihedaid sidemeid Kreekaga.

Hetkel kuum