Ametnike majandushuvide kontroll jääb hõredaks

ÄP 01. august 2011, 00:00

Äripäeva meelest said kantslerite näitel taas kinnitust praeguse majanduslike huvide deklareerimise süsteemi kitsaskohad, aastaid planeeritud ja menetletavad muudatused vajavad kiiremat sisseviimist.

Nimiväärtus vs. turuväärtus. Praegune seadus ütleb, et deklareerida tuleb aktsiate ja osakute nimiväärtus. Ühelt poolt on see õige ning tagab vähemalt minimaalsed nõudmised - isiku majanduslikud huvid on teada. Teisalt ei ole see piisav, sest nimi- ja turuväärtus võivad erineda lausa mitu korda ning tegelik olukord jääb teadmata.

Ainsana deklareeris oma varade väärtuse vastavalt turuväärtusele majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi kantsler Marika Priske. Kusjuures olukorra teeb absurdeks see, et käitudes ratsionaalselt õigesti, on ta seaduse vastu justkui eksinud. Ülejäänud kantslerid märkisid deklaratsioonides aktsiate ja osakute nimiväärtuse.

Teiseks vastuargumendiks on, et aktsiate ja osakute turuväärtuse kontrollimine ja jälgimine muutub tehniliselt liiga keerukaks ja ressursimahukaks. Kuid see ei ole sisuline probleem, vaid otsitud ettekääne. Äripäev kirjutas alles veidi enam kui kuu aja eest, et praegune iganenud ja kasutuskõlbmatu tehniline korraldus vajab sisulist reformi ning e-maksuameti ja e-valimistega e-riigis on lausa piinlik, et deklaratsioone täidetakse endiselt käsitsi.

Investeerimiseeskujud. Äripäev tervitab kantslerite aktiivsust investeerimisel. Selles paistab teravalt silma siseministeeriumi kantsler Tarmo Türkson, kes ületab investeerimisagaruselt teisi kolleege mäekõrguselt. Tema enda sõnul on investeeringud kümne aastase töö vili ja nüüd keskendub ta vara säilitamisele.

On üheaegselt loogiline ja tähelepanuväärne, et kõige lähemale küündib Türksonile rahandusministeeriumi kantsler Veiko Tali, kes on koos abikaasaga investeerinud paljudesse pensioni- ja investeerimisfondidesse.

Investeerimine eeldab keskmisest suuremat teadlikkust ja avaramat silmaringi, mis võiks olla üheks kantsleri kompetentsi indikaatoriks. Türkson ja Tali on selles osas teistele eeskujuks. Seda enam, et koguni neli kantslerit ei ole deklaratsiooni ühtki aktsiat, osa ega väärtpaberit märkinud, isegi mitte pensionifondide osakuid!

Endine teabeameti pea on ka hea näide, miks majandushuvide deklareerimine ja nende avalikustamine on oluline. Kui selline kohustus puuduks, oleks märksa keerulisem veenduda, kus ja milliseid huve ametnik omab, mis põhjustaks vaid tarbetuid spekulatsioone. Sealhulgas selle üle, kas endine luurejuht Türkson omab investeeringuid Venemaal ja kui suureks neid võib hinnata.

Korruptsioon on valdkond, millega võitlemisel ei saa teha allahindlusi. Ei saa öelda, et tee poolgi, kui tervet ei jõua. Uus seaduseelnõu on pärast kaheaastast tolmukogumist mais kooskõlastusringile saadetud. Püsib lootus saata eelnõu sügiseks riigikokku.

Äripäev on jätkuvalt seda meelt, et seaduse koostamisel peab olema eesmärk kontrolli tõhusalt teha, mitte otsida põhjendusi, miks seda lõdvendada või sisuliselt sellest loobuda. Lati alt läbijooksmisel pole mõtet.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    05. December 2011, 16:42
    Otsi:

    Ava täpsem otsing