Fondijuht: majandust pidurdavad kõrged toormehinnad

Birjo Must 03. august 2011, 17:54

Lähikuudel on maailmamajanduse aktiivsuse piduriks jätkuvalt kõrged toormehinnad ja Aasia riikides inflatsiooni ohjeldamiseks intresside tõstmine, arvas SEB fondijuht Vahur Madisson. 

„Viimastel kuudel on Ühendriikide ja Euroopa majanduskasv aeglustunud ning see on avaldanud mõõdukat survet aktsiahindadel,“ kommenteeris Madisson.
Tema hinnangul on selle põhjuseks suuresti inflatsiooni ohjeldav majanduspoliitika Aasia arenevates riikides ning samuti mängivad oma rolli nende regioonide võlaprobleemid.

Võlakirjaturgudel on aga Madissoni sõnul olnud liikumised üsna erinevad. Kui eurotsooni võlaprobleemide taustal on viimastel kuudel tõusnud tugevate tuumikriikide võlakirjade hinnad, siis võlakriisi sattunud riikide või potentsiaalselt järgmiste probleemsete riikide võlakirjade hinnad on langenud.

„Euroopa Liidus tervikuna on aga hoopis positiivselt silma paistnud Ida-Euroopa riikide võlakirjaturud eesotsas Poola, Ungari ja Tsehhi Vabariigiga, kuna need riigid on mõistliku võlapositsiooniga, omavad täna vajalikku paindlikkust tänu iseseisvatele valuutadele,“ rääkis Madisson.

Ta lisas, et näiteks on SEB Ida-Euroopa Võlakirjafondi osaku puhasväärtuse kasv käesoleval 2011. kalendriaastal ületanud mitmete toorainete hinnaliikumist olles 01.08.2011 seisuga aasta algusest +4,01%. Toorainete kui majanduskasvu- ja inflatsiooniootusi peegeldava varaklassi liikumist iseloomustab fondijuhi sõnul sellel aastal paigalseis.

„Kuigi viimasel ajal on globaalsete majandusprobleemide taustal indekseid mõnevõrra üles surunud neis sisalduv kulla komponent, on ülejäänud sektorid nagu nafta, metallid ja põllumajanduse toormehinnad pigem liikunud kooskõlas globaalse majandusarenguga, mis on sellel suvel olnud kasvu aeglustumise suunas,“ rääkis ta.

Lähikuudel on Madissoni kinnitusel maailmamajanduse aktiivsuse piduriks jätkuvalt kõrged toormehinnad ja Aasia riikides inflatsiooni ohjeldamiseks intresside tõstmine. „Nende pidurdavate tegurite vähenemisel ja Lääne-riikide majandusstiimulite jätkumisel on 1-2 aasta jooksul vägagi reaalne maailmamajanduse kasvufaasi jätkumine,“ arvas ta.

Juulis edestas tooraine esimest korda kolme kuu jooksul aktsiaid, võlakirju ja dollarit. Ootused, et Hiina õitsev majandus hoogustab nõudlust toormaterjalide järele, ületasid USA ja Euroopa võlakriisist tulenevaid muresid.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
03. August 2011, 17:55
Otsi:

Ava täpsem otsing