Iisraeli innovatsioonipõhine majandusmudel eeskujuks

Helen Popp 08. august 2011, 00:00

Iisrael on riik, mille nii sise- kui ka välispoliitika on aastakümneid olnud rahvusvahelise üldsuse kõrgendatud huvi ja tähelepanu all, kuid mille eduka majandusloo sisu on jäänud suurema kajastuseta.

Kõigest paarkümmend aastat tagasi otsustas Iisrael oma majanduspoliitika fookuse teadmiste- ja innovatsioonipõhise arengule suunata.

Praeguseks on Iisraelist struktuurse lähenemise, haritud tööjõu ja targalt investeeritud kapitali najal saanud maailma juhtivaid riike tehnoloogilises innovatsioonis ja selle rahvusvahelises turundamises.

Kõigest 7,5 miljoni elanikuga ja Eestist ligi kaks korda väiksema pindalaga Iisraelil ei ole pakkuda traditsioonilises mõistes ettevõtluse arendamiseks vajaliku soodsat keskkonda. Puudub pikaajaline julgeolekugarantii ja koostöö teiste regiooni riikidega, samuti ei ole Iisraelil arvestatavaid kasutusel olevaid loodusressursse.

Seevastu on Iisrael oma majandustegevuse planeerimisel keskendutud sellele, mida osatakse - innovatsioonile ja start-up'idele.

Läbikukkumisest saadakse kiiresti üle ja seda võetakse kui protsessi paratamatut osa. Rõhuasetus ei ole niivõrd palju tegevuse planeerimisel, kui tegevusel iseenesel.

Levinud on paralleel jalgpalliga - parimaks mängijaks saab ainult siis, kui mängu mängida.

Iisraelil on USA järel suurim arv NASDAQil noteeritud ettevõteid. Seda on rohkem kui kogu Euroopal kokku. Riigi era- ja riskikapitalitööstus on aktiivne ja rahvusvaheliste investorite hulgas kõrgelt hinnatud. Kõrgtehnoloogilise toodangu osakaal moodustas 2010. aastal ekspordist koguni 35%.

Lisaks investorisõbraliku keskkonna loomisele loodi Iisraelis eeldused innovaatiliste ettevõtete kasvuks ja teadusmahuka majandusstruktuuri edendamiseks ennekõike riikliku haridussüsteemi korrastamisega. Iisraeli haridussüsteem on juba varajasest staadiumist suunatud noorte ettevõtliku hoiaku kujundamisele ja ettevõtlusoskuste arendamisele. Tänaseks on Iisraelist OECD hinnangul saanud maailma üks suuremaid teadus- ja arendustegevusse investeerijaid.

Eesti teadus- ja arenduskeskustel, samuti innovatsioonile suunatud ettevõtetel ja ka näiteks teadusparkidel tasuks koostööpartnerite otsingul ja edasise tegevuse planeerimisel suunata pilk teiste seas ka Iisraeli poole. Olgu selleks siis kahe riigi teadus-ja arenduskeskuste omavaheline kogemuste jagamine, Eesti teadus- ja arenduskeskuste koostöö võimekate Iisraeli ettevõtetega või vastupidi, kõrgema lisandväärtusega toodete ja teenuste arendamiseks, Eesti ettevõte koostöö Iisraeli teadussüsteemiga.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:58
    Otsi:

    Ava täpsem otsing