Mõju avaldamiseks langus väike

Anne Pärgma 10. august 2011, 00:00

Fundamentaalset mõju Euribori langusel Eestile pole. Üldistatult on laenuvõtja seisukohast tegemist väga väikese muutusega. Langus pole suur ja kõrgem tase võib taastuda.

Printsiibis on madalam Euribor Eestile positiivne, kuna sisse võetud laenuraha on rohkem kui välja antud ning võlakohustustest on valdav osa eurodes.

Muutuse mõju laenuvõtjale on seotud Euribori pikaajalise trendiga. 0,048protsendine langus annab laenu kuumakses minimaalse efekti. Näiteks 25 aasta pikkusele kodulaenule summas 48 000 eurot on selle languse mõju kuumakses vaid umbes üks euro. Mõistlik on omada puhvrit, juhuks kui intressid tõusevad.

Euribori langus tähendab laenuomanikule igakuise laenumakse vähenemist, mis jõustub pärast lepingus toodud Euribori muutumise kuupäeva. Üldjuhul muutub laenulepingutes Euribor iga kuue kuu järel. Kliendid, kellel on laen juba olemas, suhtuvad Euribori muutumisse rahumeelselt ning on äraootaval seisukohal järgmise muutuse eel.

Siinkohal veel üks näide: laenujääk 40 000 eurot, annuiteetmaksed 25 aastaks, intress kokku 3,5%, kuumakse umbes 220 eurot. Kui sellise laenu Euribor langeb 0,5%, siis kuumakse väheneb ligi 209 eurole ehk 11 euro võrra.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:58
    Otsi:

    Ava täpsem otsing