Suur tants ja trall reitingute ümber

Fredy-Edwin Esse 10. august 2011, 00:00

Praeguse langusperioodi üheks märksõnas on kujunenud "reiting", mille alandamine või alandamise oht on kütmas kirgi nii siin kui ka teisel pool Atlandi ookeani. Kurioosumina on kõigest pool nädalat pärast USA krediidireitingu alandamist Eesti reitingut hoopis tõstetud.

Arvamused jagunevad kaheks. Standard & Poor'si reedest otsust alandada USA kõrgeima järgu krediidireitingut pügala võrra tuuakse praegu pea iga asja - aktsia, võlakirja, toorainete - hinna languse süvendamise põhjuseks.

Kas kogu see tants reitingute ümber on seda ka väärt või reageerivad investorid üle?

Warren Buffett ja Bill Miller leiavad, et reitinguagentuur eksis. Tuntud patrioot Buffett läks koguni nii kaugele, et väitis USAd väärt olevat neljakordset A reitingut. Teisel pool on maailma suurimat aktsiafondi juhtiv Bill Gross, kelle sõnul näitas S&P selgroogu ning seda, et USA-l on tohutult probleeme.

S&P otsus ajas tagajalgadele ka USA valitsuse, kui rahandusminister Timothy Geithner ei hoidnud agentuuri kritiseerides end tagasi. "S&P on näidanud täiesti kohutavat otsustusvõimet ja nad on ennast üleval pidanud väga halvasti," ütles ta CNBCis antud intervjuus. "Lisaks on nad üles näidanud hämmastavat teadmatust USA eelarve baasarvutuste kohta."

Reiting omab tugevat mõju. Teine kuulus reitinguagentuur Moody's teatas samas, et nemad säilitavad USA kõrgeima reitingu, tuues peamiseks põhjuseks fakti, et dollari staatus maailma peamise reservvaluutana lubab riigil kanda suuremat võlakoormat kui teistel.

Samas kuulsime eile, kuidas S&P otsustas Eesti krediidireitingut tõsta tasemele AA- ja säilitas stabiilse väljavaate. Sama uudis aitas ka Tallinna börsi päeva teises pooles sügavast august välja ning lubas isegi veidi rohelist näha.

Kui eelmise kriisi puhul süüdistati reitinguagentuure liigses leebuses, siis nüüd võetakse nende kallal liigse karmuse eest.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:58
    Otsi:

    Ava täpsem otsing