Sirje Rank • 10. august 2011 kell 9:52

Hiina on lasknud jüaanil oluliselt tugevneda

Hiina on lasknud sel nädalal jüaanil USA dollari suhtes rekordiliselt tugevneda, mida analüütikud tõlgendavad kui märki valmisolekust leppida tugevama valuutaga, et sel moel inflatsiooni ohjes hoida.

Rangelt lõa otsas hoitud jüaani tugevnemine 6,4120 jüaanile dollarist (Bloombergi andmeil kõrgeim näit 1993. aastast) võrreldes 6,4170 jüaani tasemega läinud reedel, enne USA reitingu kärpimist ja börsitormi, on tavatust kiirem tugevnemine, kirjutas Wall Street Journal.

Jüaani tugevnemine leiab aset kontekstis, kus Hiina inflatsioon kiirenes juulis 6,5%-le (kolme aasta kõrgeim näit) ning turul ringlevad spekulatsioonid, et USA keskpank võib ette võtta kolmanda raundi rahapakkumise suurendamiseks, mis lisaks väljast tulevat inflatsioonisurvet.

„Keskpank võib kiirendada jüaani tugevnemist, et see aitaks lähiajal kodumaist inflatsioonisurvet vähendada,“ ütles ANZ Banki ökonomist Liu Ligang. Panga prognoosi järgi tugevneb jüaan tänavu 6%.

Täna avalikustatud järsk kaubandusülejäägi kasv viitab samuti sellele, et jüaanil oleks tugevnemisruumi. Hiina juuli kaubandusülejääk kasvas 31,5 miljardile dollarile, mis on kõrgeim näit 2009. a jaanuarist.

USA, Euroopa ja teised kaubanduspartnerid on Hiinat survestanud, et riik laseks oma valuutal kiiremini tugevneda. Hiina on eelistanud toimida omas tempos, kuid kiirenev inflatsioon ja kuhjuvad valuutareservid suurendavad survet.

Valuutareservid on paisunud ligi 3,2 triljonile dollarile ning riigi jäik rahasüsteem tähendab seda, et valuutatulud lisanduvad rahapakkumisse.

Hetkel kuum