Sarkozy kutsus ministrid puhkuselt välja

Sirje Rank 10. august 2011, 13:56

Prantsusmaa president Nicolas Sarkozy naases puhkuselt Pariisi, et kasvavas mures riigi tippreitingu pärast oma ministritega nõu pidada.

Kohtumisele olid kutsutud välisminister Alain Juppé, rahandusminister Fran?ois Baroin, eelarveminister Valérie Pécresse ning Euroopa asjade aseminister Jean Leonetti, teatas täna presidendi kantselei.

Kohtumise järel teatas Sarkozy, et eelarvedefitsiidi vähendamiseks võetud eesmärgid tuleb igal juhul täita ning et seda ka tehakse. „Need täidetakse hoolimata sellest, milliseks kujuneb majanduse käekäik,“ ütles Sarkozy.

Rahandus- ja eelarveminister said ülesandeks koostada vastavad ettepanekud.

Prantsusmaa on sattunud turgude sihikule kui võimalik järgmine riik, mis USA järel oma AAA tasemel krediidireitingust ilma jääb, kirjutas Wall Street Journal. Põhjuseks riigi rahanduse nõrgem seis teiste tippreitinguga riikidega võrreldes. Kardetakse, et USA ümberhindamise järel ootab rangem ülevaatus ka teisi suuri tööstusriike.

Agentuuri Bloomberg andmeil nõuavad investorid Prantsusmaa võlakirjadelt praegu ca 0,9 protsendipunkti võrra kõrgemat tootlust kui Saksmaa kümneaastase tähtajaga võlakirjadelt, ehkki mõlemal on AAA järgu reiting. Võrreldes 2010. aasta keskmise 0,33 protsendipunktiga on see vahe kärisenud pea kolmekordseks.

Prantsusmaa võimaliku maksejõuetuse vastu kindlustamise risk on rekordeid löönud nädala algusest peale, kerkides täna 163 baaspunktile. See tähendab, et 10 miljoni dollari väärtuses võlakirjade kindlustamiseks tuleb aastas maksta keskmiselt 163 000 dollarit.

Hind on Saksamaaga võrreldes kaks korda kõrgem.

Prantsusmaa tipptasemel reitingu kaotus ei oleks üksi Prantsusmaa auküsimus, vaid puudutaks oluliselt ka euroala päästefondi EFSF. Saksamaa järel on Prantsusmaa suurim panustaja fondi, mis kuue euroala riigi tippretingule toetudes turgudelt odavalt laenu võtab, et seda hädalistele edasi laenata.

Ükski suurem reitinguagentuur ei ole siiski praegu märku andnud, et kavatseks Prantsusmaa reitingut üle vaadata. Täna kinnitas Standard & Poor’si Euroopa osakonna juht Moritz Kraemer agentuuri Bloomberg telekanalile, et stabiilne reitinguväljavaade on Prantsusmaa puhul õigustatud, arvestades käivitatud reforme. Siiski hakkab silma, et Prantsusmaa võlakoorem ja defitsiit on teiste AAA reitinguga riikidega võrreldes suuremad.

Eile kinnitas Prantsusmaa eelarveminister Valérie Pécresse, et Prantsusmaa on valmis vajadusel rohkem pingutama, et oma riigi rahandus korda saada. Valitsus kava on kärpida eelarvedefitsiit tänavu läinud aasta 7,1%-lt 6,7%-le SKPst. Prantsusmaa võlakoorem on 84,7% SKPst.

Tänane erakorraline kohtumine leiab aset paar päeva enne seda kui statistikaamet avaldab esimese hinnangu Prantsusmaa teise kvartali majanduskasvu kohta. Prognoositakse SKP kasvu 0,3% pärast erakorralist 0,9% suurust kasvu esimeses kvartalis. Valitsuse SKP prognoos on ohus – mitmete analüütikute hinnangul on selleks ja tulevaks aastaks oodatud majanduskasv – vastavalt 2% ja 2,25% - liiga optimistlik prognoos.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
13. August 2011, 12:22
Otsi:

Ava täpsem otsing