Toomas otsib sobivaid aktsiaid

Romet Kreek 15. august 2011, 00:00

Et aktsiaturud on juba pikemat aega langenud, sealhulgas on näha saanud juba indeksite pea kolmeprotsendiseid päevaseid kukkumisi, võlakirjaturg on kasvavalt ebastabiilne, valuutaturg ja kulla hind vihjavad probleemidele, otsustas investor Toomas pärast puhkust teha investeeringute ridades suurema puhastuse. Puhastust jätkas ta ka veel läinud neljapäeval. Tagantjärele tarkusena võib öelda, et müües mais ja minnes puhkusele oleks Toomas hulga raha säästnud. Aeglane langus Toomast ei kohuta, kuid kui mitmed aktsiaindeksid hakkavad miinus kolme protsendiseid või suuremat päevast langust tegema, võib juhtuda, et neile tuleb lisa ja nad pälvivad nii investorite kui ka meedia kõrgendatud tähelepanu, ning langus saab lisa. Lisaks oli Euroopa aktsiaturg läinud korrektsiooni tegema, nüüd on juba mitmed aktsiaturud käinud ära karuturul (vähemalt 20% kukkumist hiljutisest tipust).

Müükide tulemusena ja aktsiate languse tõttu kukkus portfellis aktsiate osakaal 60 protsendilt 23 protsendile, mis peaks olema päris sobiv juhuks, kui langus jätkub. 13 aktsiapositsioonist jäi järele kuus, nendest kolm vähendatud kujul. Alles jäid ABB, Cramo, Royal Vopaki, Microsofti, Southern Copperi ja Appache'i aktsiad.

Toomas jääb äraootavaks, vajadusel edasi müües, kuid koostab juba ostunimekirja ajaks, kui meelestatus paraneb. Mõnes mõttes oli kahju aktsiaid müüa, kuid portfelli kaotuse tagasiteenimiseks on tarvis langusest oluliselt suuremat tõusu. Parem piirata kahjumeid, et oleks rohkem raha valmistudes uueks tõusuks ning sundides end kokku võtma puhtalt lehelt aktsiaid otsima. Alati on oht, et tõusu algus saab maha magatud, istudes rahahunniku otsas.

Juuli lõpust on Toomase portfell vähenenud 11. augustiks 6,4 protsendi võrra, 180 101 eurole. Möödunud aasta lõpust on portfelli väärtus kukkunus 11,3 protsendi võrra.

Nüüd müükidest lähemalt. Eesmärk oli võtta kasumit, piirata kahjumit ja vähendada aktsiate osakaalu portfellis.

Ära sai müüdud kogu Tulikivi positsioon (3000 aktsiat). Oleks tahtnud ära oodata ettevõtte kvartalitulemused, kuid aktsiaturul on ärev olukord ja ettevõtte tulemused ei huvita tagasihoidlikult öeldes eriti kedagi, kui probleemid võlakirjaturul varjutavad muu. Tulikivi aktsiate müük andis 17,7 protsenti ehk 553eurose kahjumi (arvestamata dividende).

Müüdud 540 Cramo aktsia müük 1040st aitas lukustada osa positsioonist 47,3protsendise tõusu, mis andis 2089eurose kasumi.

500 ABB aktsia müük tuhandest kindlustas 47protsendise tõusu ja andis 2582eurose kasumi.

Kogu Marks & Spenceri positsiooni müük (1300 aktsiat) tõi 17 naela kasumit ehk 0,3 protsenti tõusu.

Müüdud sai ka 200 Royal Vopaki aktsiat 500st, tulemuseks 2571eurone lukustatud kasum, mis sai kinni 61,9protsendise tõusu pealt. Tallinnas sai müüdud kogu Tallinna Vee aktsia positsioon (514 aktsiat), aktsia tõusust teenis Toomas 3,2 protsenti ehk 123 eurot, kuid palju olulisem kasum tuli saadud dividendi näol.

Teisel pool suurt lompi sai 3. augustil müüdud kogu Mercki positsioon (sada aktsiat), kus tuli 520eurone kahjum, mis tegi languseks 18,3 protsenti. 3. augustil sai müüdud ka 500 Banco Santanderi aktsiat tuhandest, mis tõi 887eurose kahjumi ehk 20,7 protsenti langust. 11. augustil sai likvideeritud kogu selle Hispaania panga positsioon. See likvideerimine tõi 1489eurose kahjumi ehk 34,7 protsenti kukkumist. 3. augustil sai müüdud ka 1000 Mapfre aktsiat 4000st. Tulemuseks kuus protsenti langust ehk 147eurone kahjum. Ülejäänud 3000 aktsiat said müüdud 11ndal, positsioon tõi 1329eurose kahjumi ehk langust 18,1 protsenti. Lõplikult muutus vastumeelseks finantssektor seoses süveneva usaldamatuse kriisiga ühe Prantsuse suurpanga suhtes, mis väljendub teiste pankade poolt sellele pangale antavate laenulimiitide kärpimises. Sellega piiratakse panga ligipääsu rahaturule ehk see muutub üha sõltuvamaks keskpanga poolsest finantseerimisest. Võimalik, et see ei jää isoleeritud juhtumiks.

Ka läks nendel päevasel kahel päeval kaubaks TEO LT aktsiad. Esimeses jupis sai müüdud 13 000 aktsiat, tulemuseks aastatepikkuse dividendisaagiga 4,7 protsenti aktsiahinna tõusu ehk 360eurone kasum. Teine jupp ehk 10 000 aktsiat tõid 1,8 protsenti kasumit ehk numbriliselt 106 eurot.

Loodan, et teie portfellid on turuturbulentsidele suurema kahjuta vastu pidanud.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:58
    Otsi:

    Ava täpsem otsing