Börsipaanikat kütavad arvutid

16. august 2011, 07:03

Neile, kes arvavad, et hiljutise börside paanika taga olid ebaratsionaalselt käituvad investorid, võib järgnev olla üllatav.

Ostu-ja müügitehingute vastaspoolteks ei pruugi olla inimesed, vaid automaatselt tehingukorraldusi genereerivad arvutiprogrammid, mis otsustamiseks ei vaja rohkem inimese osalust, kui algoritme algselt programmeerides ja rahakontol vahendite olemasoluga abistamist.

1.-10. augustini tuli võrreldes USA aktsiaturgudel 2011. aasta keskmise päevaga täiendavast kauplemisaktiivsusest valdav osa kõrge sagedusega tehingutest (high-frequency trading) ja algoritmikauplemisest. „Me oleme näinud uskumatult suurt kiiret suure sagedusega kauplemise kasvu,“ ütles Wedbush Scuritiese kapitaliturgude juht Gary Wedbush Bloombergile. „Nende äri on kauplemine ja volatiilsus loob neile rohkem võimalusi. Mõned nende algoritmid ja automaatsed kauplemissüsteemid  kauplevad kaks, kolm või viis korda rohkem aktsiaid, kui nad teeksid normaalsemates turuoludes.“

Proþektorivalgusesse sattusid firmad, mis selliseid programme kasutavad, 2010. aasta 6. mai turukõikumiste tõttu, kui 20 minuti jooksul hävitati USA aktsiaturgudel 862 miljardit dollarit ettevõtete turuväärtust. Erinevalt 2010. aastast, kui professionaalsed investorid tõmbasid kauplemisaktiivsust väiksemaks, on nad tänavu seda suurendanud.

Tehingute teostamiseks vajalik analüüs toimub inimaju vahenduseta millisekundite jooksul, oluline on algoritmi poolt genereeritud tehingukorralduste kiire teostamine, kus inimene ei vajuta arvuti osta või müü nuppu. Paljud tehingukorraldusi muudetakse viivitamatult või need tühistatakse hetkede jooksul toimunud turumuutuste ajendil – ja taas ilma inimese sekkumiseta. Selline kauplemine moodustas sel aastal 53 protsenti USA turul toimunud tehinguaktiivsusest, augustis kasvas see Wedbushi andmetel 75 protsendini kõigil USA aktsiatega toimunud tehingutes vahetunud aktsiatest.

Loe täispikka lugu Äripäeva lehest!

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
17. August 2011, 14:49
Otsi:

Ava täpsem otsing