Google'i tehing paneb RIMi halba olukorda

Romet Kreek 17. august 2011, 00:00

Google'i väljakäidud 12,5 miljardi dollariline ülevõtmispakkumine jätab RIMi rivaalide suhtes suhteliselt väikeseks tegijaks, mis võib tuua kaasa vajaduse luua allianss mõne teise kompaniiga või müüa end ära, et säilitada konkurentsivõime., ütles IDC konsultant Will Stofega Bloombergile. "Google'i raha ja tarkvaraoskustega võib Motorola kujutada otsest väljakutset RIMile tema traditsioonilises kindluses, milleks on korporatiivklientide turg."

RIM on kaotamas turuosa. Veebruaris jõudis Nokia strateegilise partnerluseni Microsoftiga. Mullu ostis maailma suurim arvutifirma pihuarvutitootja Palmi. Apple on saanud läbi ajada ilma ülevõtmisteta.

RIM võib vajada rohkem suurust ja tarkvaraekspertiisi, et olla konkurentsivõimeline, ütles sõltumatu mobiilsideanalüütik Chetan Sharma. Ta lisas, et Blackberry tootja võib end müüa Hewlett-Packardile, Dellile, Samsung Electronicsile või HTC-le.

"RIM on praeguses seisus mitte kellegi maal," ütles Sharma.

RIM, Hewlett-Packard, Samsung ja Dell keeldusid kuulujuttu kommenteerimast. Bloomberg ei saanud HTC pressiesindajat kätte.

Kui mullu teises kvartalis oli RIMi turuosa üleilmsel mobiilsideturul 19 protsenti, siis tänavu oli see Garntneri andmetel vaid 12 protsenti. Sellel ajavahemikul muutus Google'i operatsioonisüsteem Android juhtivaks, mille turuosa oli 43 protsenti. Apple kasvatas turuosa 14 protsendilt 18 protsendile.

RIMi patendid ei pruugigi ülihead olla. RIMi aktsia on aastaga Kanadas kukkunud 49,8 protsenti ja USAs 46,7 protsenti. Esmaspäeval ostsid investorid RIMi aktsia pea kümme protsenti üles, spekuleerides, et ettevõtte ülevõtmise tõenäosus on kasvanud.

Patentide omanikuna võib RIM olla teistele võrguettevõtetele vähem atraktiivne ülevõtukandidaat, arvas Falcon Point Capitali vanemtegevdirektor Michael Mahoney. "RIM kaotab turgu arenenud riikides. Minu arust on äärmiselt ebatõenäoline, et RIM väljub praegusest olukorrast tehnoloogilise liidrina. Ma ei usu, et nende patendiportfell kataks kõige arenevamaid tehnoloogilisi alasid. Motorola on selles vallas suurusjärgu võrra paremas olukorras."

Investorid ja analüütikud on kutsunud RIMi üles muutma oma strateegiat. RBC Capital Marketsi analüütik Mike Abramsky kutsus juulis üles ettevõtet kaaluma strateegilisi valikuid nagu mobiilsidevõrkude ja telefonide äri lahutamist. Juulis teatas ettevõte 2000 töötaja koondamisest, mis moodustab umbes kümme protsenti töötajaskonnast. Augustis teatas ettevõte kolmest uuest BlackBerry nutitelefoni versioonist.

Tantsupartnerita on RIMil raske tantsida. Morgan Keegeni analüütiku Tavis McCourti sõnul oleksid RIMi kõige loogilisemad partnerid Microsoft ja Samsung, kuid RIM ei pruugi veel olla valmis muutma oma olemasolevat strateegiat.

"RIMi juhtkond peaks jõudma selgusele, et nad vajavad partnerit ja ma olen kindel, et sinnani nad veel jõudnud ei ole," ütles McCourt. "Pikas perspektiivis otsivad kõik tantsupartnerit ja RIMil oleks parem, kui ta selle leiaks. See muutub äriks, kus on vaja olla tõesti suur, et konkureerida."

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:58
    Otsi:

    Ava täpsem otsing