Indrek Kald • 19. august 2011 kell 9:41

23% eestlastest: õige aeg ehitada eluase

23% Eesti elanikest arvab, et praegu on paras aeg osta või ehitada maja või korter, selgus uuringufirma GfK küsitlusest.

26% küsitletuist arvas, et praegu on pigem või kindlasti paras aeg osta mööblit ja koduelektroonikat, 22% meelest aga osta auto. Hinnates kujunenud olukorda, arvas 85% vastanuist, et majandussurutis on pannud neid mingil või olulisel määral säästlikumalt tarbima.

Viimast kuute kuud hinnates arvas 45%, et pere finantsolukord pole muutunud. 40%-l on see mõnevõrra või kõvasti halvenenud, 13% jaoks paranenud, 2% ei osanud vastata.

Riigi majandusolukord pole muutunud 31% arvates. See on mõnevõrra või kõvasti halvenenud 40% kinnitusel, paranenud 17% arvates ning vastata ei osanud 11%.

Tagasimakstavat laenuvõlga ei olnud 62%-l vastanuist. Nende seas, kellel on tagasimakstav laen, on kõige sagedasem eluasemelaen, 17%-l vastanuist.

Hinnates järgmist poolaastat, arvas 52% vastanuist, et pere finantsolukord ei muutu. 17% ütlusel see halveneb mõnevõrra või kõvasti, 20% usub paranemist, 11% ei osanud vastata.

Riigi majandusolukorra kohta arvas 36%, et see kuue kuuga ei muutu. Viiendik märkis, et see halveneb, veerandi kinnitusel paraneb, 19% ei osanud vastata.

Hinnataseme liikumise osas järgmisel kuuel kuul arvas 91%, et hinnad kasvavad mõnevõrra või kõvasti. 6% arvas, et hinnad jäävad samaks, 1% ennustas langust, 2% ei osanud vastata.

Raha säästmist järgmisel kuuel kuul pidas kindlasti või pigem võimatuks 55% vastanuist, 25% pidas seda võimalikuks, 13% oli kahevahel ja 7% ei osanud vastata.

Võrreldes hindade ja oma sissetuleku kasvu järgmisel 12 kuul, arvas 51% vastanuist, et sissetuleku kasv jääb hindade kasvule alla. 13% leidis, et sissetuleku kasv jääb hindade kasvuga võrdseks, 3% jaoks ületab sissetuleku kasv hindade kasvu, 26%-l jääb sissetulek samaks ning 8% ei osanud vastata.

Hinnatõusu ja majandusolukorra halvenemise korral vähendaks 40% vastanuist reisimist, 33% kinos-teatris-kontsertidel käimist, 32% sisseoste ja meelelahutust nädalavahetustel. Odavamaid teenuseid hakkaks valima 35% vastanuist.

Kallima elektri eest – kui see tuleks osaliselt või täielikult taastuvallikatest –, ei oleks nõus rohkem maksma  pigem või kindlasti 88% vastanuist.

GfK küsitles juuni lõpust juuli alguseni 500 Eesti elanikku vanuses 15-74aastat, uurides tarbijate meelestatust oma pere finants- ja riigi majandusolukorra suhtes. Valim kaaluti vastavaealise elanikkonnaga proportsionaalseks sotsiaal-demograafiliste näitajate järgi.

Hetkel kuum