Kasahhi võimalused Eesti ettevõtjaile on soodsad

Margus Solnson 22. august 2011, 00:00

Kasahhi majanduse kogutoodang on suurim Kesk-Aasia riikide seas ning SKT inimese kohta on samal tasemel mitme Euroopa Liidu riigiga. Kasahhi majanduskasv taastus kiiresti pärast 2009. aasta majanduskriisi ning 2010. aastal ulatus see 7%. Kasahstani naabrus suurte turgude Venemaa, Hiina jt näol ning osalus selle aasta algul tööd alustanud tolliliidus koos Venemaa ja Valgevenega võimaldab Kasahhi päritolu toodetel hõlpsalt liikuda liidu liikmete turgudele.

Ennekõike tuleb öelda, et mistahes pikemaajalisem äritegemine rajaneb Kasahstanis isiklikele ja usalduslikele suhetele ning vastastikusele mõistmisele. Kasahhid oskavad hinnata selget ja avatud dialoogi partneritega, kes samaaegselt tööalase suhtlusega väljendavad lugupidamist ka sealse kultuuri ja traditsioonide vastu.

Varasem kogemus Läti, Leedu, Ukraina, Valgevene ja Ukraina turgudel toob kasu ka Kasahstanis, lisaks arvestada Aasia kultuuritraditsioonidega.

Kus ja millise Kasahstani piirkonnaga tööd alustada, sõltub ettevõtte spetsiifikast ja soovidest. Kasahstani olulisemad linnad on pealinn Astana ja äripealinn Almatõ.

Tasub minna kohale. Eelistatud on, et tootmine toimub kohapeal ning selleks imporditakse tehnoloogiaid, oskusteavet, töötajaid ja komponente. Kasahhi kohaldab importkaupadele sertifitseerimist. Kasahhi seaduste järgi saab riigihankekonkursi korral eelisõiguse kohalik ettevõte. Kasahhi ettevõtetel on ka suuremad võimalused saada osa riiklikest toetusprogrammidest, sihtotstarbelistest laenudest jne.

Teenuste osas on võimalusi nii äriteenustel ettevõtetele alates konsultatsiooniteenustest, nõustamisest turunduse, ehituse jm valdkondades kuni logistika, side, info- ja kommunikatsiooni valdkondades. Puudu on aga kaubanduskeskustest, spaadest, meelelahutusasutustest jne. Eriti suured võimalused on kõiges, mis puudutab lastele suunatud teenuseid..

Kasahhi karm kliima ja teised looduse eripärad pakuvad omakorda võimalusi energiasäästlike tehnoloogiate ja neil põhinevate toodete ning teenuste müügiks. Nii müüvad Eesti ettevõtted juba aastaid Kasahstani soojuspumpasid, mis võimaldab vähendada küttekulusid kordades. Samuti võib olla edu Eesti maavärinakindlate valmismajade müüjatel.

Eesti ja Kasahstani majandussuhete arengut toetavad ka head poliitilised suhted. Kasahstani riigijuhid on korduvalt märkinud Eestit kui head partnerit äriajamiseks mitmetes eelnimetatud valdkondades ja Kasahhi ettevõtjatele on oluline, et nende partner on kõrgemal tasemel tunnustatud.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:58
    Otsi:

    Ava täpsem otsing