Läheb raskemaks

Romet Kreek 22. august 2011, 00:00

"Oleme ära hirmutatud Philly Fedi numbrist," ütles Wells Capital Managementi peainvesteerimisstrateeg James W. Paulsen. "See on esimene number, mis ütleb - majanduslangus."

Credit Suisse'i analüütikud kirjutasid, et kui Philadelphia numbrid osutuvad üleriigiliseks baromeetriks, algas USAs tõenäoliselt majanduslangus augustis.

Selle äriväljavaate näiduks kujunes -30,7 võrreldes juuli +3,2-ga. Näit alla nulli indikeerib regiooni tehastes tootmise vähenemist. Nii koledat näitu nähti viimati 2009. aasta märtsis.

Morgan Stanley kärpis selle aasta üleilmse majanduskasvu prognoosi 4,2 protsendilt 3,9 protsendile ja 2012. aasta oma 4,5 protsendilt 3,8-le. Euroala selle aasta majanduskasvu prognoosi alandati kahelt protsendilt 1,7 protsendile ja 2012. aasta oma 1,2 protsendilt 0,5 protsendile.

"Meie ülevaadatud prognoos näitab, et USA ja euroala liiguvad 6-12kuuses perspektiivis ohtlikult lähedal majandussurutisele, mis definitsiooni kohaselt tähendab vähemalt kahte järjestikust majanduslangusega kvartalit," hoiatas Morgan Stanley üleilmne analüütikute tiim.

"Hiljutised poliitikavead - eriti Euroopas, kus on aeglaselt ja ebapiisavalt vastatud valitsuste võlakriisile, ning draama USA võlapiiri tõstmise ümber - on langetanud finantsturge ja kahandanud äride ja tarbijausaldust," teatas Morgan Stanley.

Morgan Stanley ootab arenenud turgudelt sellel ja tuleval aastal vaid 1,5protsendist majanduskasvu võrreldes varasema 1,9- ja 2,4protsendise kasvuootusega. Arenevate turgude kasv aeglustub mulluselt 7,8 protsendilt 6,4 protsendile.

Võimetus taastuda. Citigroup langetas USA selle aasta majanduskasvu prognoosi 1,7 protsendilt 1,6-le ja 2012. aasta oma 2,7 protsendilt 2,1 protsendile. Väljavaate alandamist põhjendasid nad poliitilise paralüseeritusega ja eelarve karmistamise sammudega.

"Majanduse olukord ja taastumise tempo ei viita seni uuele tsüklilisele majandussurutisele, vaid pigem võimetusele saavutada täielikku taastumist," kirjutasid Citigroupi analüütikud Steven Wieting ja Shawn Snyder. "Me ootame, et ettevõtete kasumid kasvavad lähiaastatel kesise ühekohalise numbri jagu isegi eeldusel, et majandus jätkab kasvamist." Analüütikud on mures, et poliitikud ei ole võimelised defitsiidi kärpimises kokku leppima. Selle aasta S&P 500 indeksi kasumit aktsia kohta kärbiti 98 dollarilt 97-le ja 2012. aasta oma 105 dollarilt 101-le.

Goldman Sachs kärpis selle aasta maailma majanduskasvu prognoosi 4,1 protsendilt 4 protsendile ja 2012. aasta prognoosi 4,6 protsendilt 4,4 protsendile. USA selle aasta majanduskasvuprognoos langetati 1,8 protsendilt 1,7 protsendile ja tuleva aasta kasvu 3 protsendilt 2,1 protsendile. Euroopalt ootab Goldman Sachs sel aastal varasema 2,1protsendise kasvuootuse asemel 1,9protsendist kasvu ja 2012. aasta kasuootus tõmmati 1,7 protsendilt 1,4-le.

Kuigi need muutused ei pruugi tunduda suured, näitavad need seda, et tulevikku vaadatakse vähemoptimistlikult. Milliseks kujuneb majanduskasv või tuleb hakata mõtteid veeretama majanduslanguse poole, näitab vaid aeg.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:58
    Otsi:

    Ava täpsem otsing