Täpne ennustus või soolapuhumine

Harry Tuul 22. august 2011, 00:00

16. sajandil elanud Michel de Nostredame ehk Nosterdamus on ilmselt tuntuim tulevikuennustaja. Vaatamata populaarsusele, on tema nn ennustused ebamäärased ning tuleks pigem tõdeda, et kõikidest oletustest on saanud "ennustused" tagantjärele, kui neile on juurde poogitud kaasaja tähendused.

Kuid huvitavad on siinjuures kaks küsimust: miks osutus populaarseks just Nosterdamus ja kes asendab teda tänapäeval?

Esimesele vastates meenutuseks, et vastavalt toonasele maailmapildile, ei saanudki ennustajaks olla keegi muu, kui inimene, kelle kaudu räägib mingit sorti jumalus. Seejuures laiemalt pole oluline, kas kristlik või paganlik või mõni muu.

Teisele leiab vastuse kapitalismis, kus sama ennustaja ja ettemääraja staatuse on võtnud omale nn turg, kellest on saanud kaasaegne Nosterdamus. Seejuures usk turu nähtamatusse kämblasse on võrreldav, kui mitte tugevam, 16. sajandi usust jumalasse. Investor(id) on aga kaasaegne prohvet, kes oskab turgu tõlgendada.

Usk tugevneb reeglina kriisiolukordades, kus olukord segane ning mõistuspärased vastused raskesti leitavad. Siis ei häiri enam seegi, et tihti kipuvad sel viisil otsuseid juhtima isetäituvad ennustused ehk käitudes vastavalt ennustustele, lähevad need ka täide.

Iseenesest on kindlasti nii, et turg näitab ära teatud trendid, kuid pigem on need märgid, mida tõlgendada. Kuid tõlgendused ei ole enam faktid. Seetõttu tasub ikka ja jälle küsida - on see ennustus või soolapuhumine?

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:58
Otsi:

Ava täpsem otsing