Analüütik: Soome ehitus on löögi all

Romet Kreek 22. august 2011, 10:32

Soome ehituses on olud halvenenud, mis võib viia teise poolaastal vähema eluasemete ehitustega alustamiseni.

Seni on pankade laenumahud ja elamute müügimahud olnud stabiilsed, kuid elamuostjate kindlustunne on saanud löögi. Esimesel poolaastal ja isegi juulis jäi aastases võrdluses Soome kasutatud korterite müük stabiilseks. Uute eluasemete ehitus on kasvanud mõõdukalt, kuid on umbes 30 protsenti madalamal buumiaastate 2006.-2007. aasta tasemest. Juunis kukkusid selgelt tarbijakindluse indikaatorid, mis juulis näitasid mõningast paranemist, kuid tõenäoliselt nõrgeneb teisel poolaastal eluasemenõudlus ja hinnakujundus.

Soome ehituse taastumist vedas eluasemete ehitus. Soome eluasemete ehitus hakkas paranema 2010. aasta teises kvartalis ja kasvas 33 700 ühikuni. Seda on umbes kümme protsenti rohkem pikaajalisest keskmisest tasemest. Näinud nädalal prognoosis, Soome tööstusföderatsioon, et turu finantseeritud eluasemete ehitus jääb sel aastal stabiilseks ja langeb tuleval aastal väga tagasihoidlikult, vaatamata hiljutisele finantsturgude tormile. Meie nii optimistlikud ei ole, teatas pank.

Karmim finantseerimine ja kasvav ebakindlus avaldab negatiivset mõju mitte-eluasemeehituse segmendile. Kitsamad riigifinantsid hoiavad tõenäoliselt infrastruktuuri ehituse mahte väikeses languses.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. August 2011, 11:54
    Otsi:

    Ava täpsem otsing