Danske ootab raskemat Soome ehitusturgu

Romet Kreek 23. august 2011, 00:00

Kuigi Soome ehituses oli esimese poolaasta tellimusteraamat tugev ja elamuehituse nõudlus stabiilne, on olud tõenäoliselt halvenenud, mis võib viia teise poolaasta vähema eluasemete ehitustega alustamiseni, kirjutas Danske Marketsi analüütik Ari Järvinen eile hommikuülevaates.

Seni on pankade laenumahud ja elamute müügimahud olnud stabiilsed, kuid elamuostjate kindlustunne on saanud löögi. Esimesel poolaastal ja isegi juulis jäi aastases võrdluses Soome kasutatud korterite müük stabiilseks. Uute eluasemete ehitus on kasvanud mõõdukalt, kuid on umbes 30 protsenti madalamal buumiaastate 2006-2007 tasemest. Juunis kukkusid selgelt tarbijakindluse indikaatorid, mis juulis näitasid mõningast paranemist, kuid tõenäoliselt nõrgenevad teisel poolaastal eluasemenõudlus ja hinnakujundus.

Soome ehituse taastumist vedas eluasemete ehitus. Soome eluasemete ehitus hakkas paranema 2010. aasta teises kvartalis ja kasvas 33 700 ühikuni. Seda on umbes kümme protsenti rohkem pikaajalisest keskmisest tasemest. Läinud nädalal prognoosis Soome tööstusföderatsioon, et turu finantseeritud eluasemete ehitus jääb sel aastal stabiilseks ja langeb tuleval aastal väga tagasihoidlikult, vaatamata hiljutisele finantsturgude tormile. Meie nii optimistlikud ei ole, teatas pank.

Karmim finantseerimine ja kasvav ebakindlus avaldavad negatiivset mõju mitteeluasemeehituse segmendile. Kitsamad riigifinantsid hoiavad tõenäoliselt infrastruktuuriehituse mahtu väikeses languses.

Miks see on oluline? Need, kes omavad Soomes tegutsevate ehitusettevõtete aktsiaid, aga ka ehitusmaterjalitootjate aktsiaid, võivad olla sunnitud muutma oma ootusi. Arvukalt eestlasi on tegevad Soome ehitusturul. Kui tõesti hoog raugeb, võib see tuua tagasilöögi. Soome on Eesti üks olulisemaid kaubanduspartnereid, sestap tasub seal toimuvat kõrgendatud tähelepanuga jälgida.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:59
    Otsi:

    Ava täpsem otsing