Stubb: suhete parandamisele Venemaaga lihtsat lahendust pole

Birjo Must 23. august 2011, 00:00

"Esiteks arvan, et on vanamoeline mõelda, et Eesti ja Soome lähenemine suhetele Venemaaga on erinevad. Arvan, et enamik meist mõistab, et nende suhete puhul on keerulisemaid ja lihtsamaid teemasid," rääkis Stubb, rõhutades, et kõigi huvides on Venemaaga häid suhteid hoida.

Stubbil ei ole Eestile absoluutselt mingisuguseid nõuandeid. "Lihtsalt hoidke seda joont mis siiani," sõnas ta.

Venemaa Soomele oluline partner. Minister lisas, et Soome jaoks on Venemaa muidugi ülioluline, kuna see on riigi suurim kaubanduspartner. "Meil on 10 miljonit piiriületust aastas, 600 ettevõtet Venemaal, 20 protsenti impordist tuleb Venemaalt ja 10 protsenti ekspordist läheb Venemaale," märkis ta.

Eestil on Soomega sarnased eesmärgid. Eesti välisminister Urmas Paeti sõnul on Eestil ja Soomel Euroopa Liidu küsimustes ühised eesmärgid ning paljuski kattuvad seisukohad.

"Panustame ühes Soomega näiteks Läänemere strateegia ning digitaalturu arendamisse. Samuti peame tähtsaks Euroopa Liidu siseturu senisest paremat tervikuna toimimist," lisas Paet.

Välisminister Urmas Paet ning Soome väliskaubanduse ja Euroopa asjade minister Alexander Stubb rääkisid eile Euroopa Liidu edasisest laienemisest ning Venemaa liitumisest Maailma Kaubandusorganisatsiooniga (WTO).

Stubb ja Paet kõnelesid veel maailma majandusolukorrast ning Kreeka abipaketiga seonduvast.

Ka väliskaubandusküsimustes on Eestil ja Soomel palju ühiseid huvisid.

"Eesti ja Soome toetavad Venemaa liitumist Maailma Kaubandusorganisatsiooniga niipea kui võimalik," ütles Paet. "Venemaa ühinemine WTOga annab ettevõtjatele äritegevusel rohkem kindlustunnet," lisas minister.

Euroopa Liidu edasisest laienemisest kõneldes olid Stubb ja Paet ühel meelel, et Euroopa Liidul tuleb toetada ja aidata neid Euroopa riike, kes on valinud demokraatia ja ühendusele lähenemise tee.

"Järgmine liituja võiks pärast Horvaatiat olla Island. Kuid edasine laienemine peaks aset leidma Lääne-Balkanil, nii tuleb alustada liitumiskõnelusi Serbiaga," lausus Paet.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:59
    Otsi:

    Ava täpsem otsing