USA keskpank laenas 1,2 triljonit

Maarja-Liis Mitri 22. august 2011, 21:28

Avalikustatud andmetest selgub, et USA keskpanga poolt kriisi aegadel väljastatud finantsabi suuremate ettevõtete päästmiseks ulatus 1,2 triljoni dollarini.

Bloombergi ajakirjanikud sorteerisid läbi ligi 29 000 lehekülge varasemalt salastatud  dokumente, mis hõlmasid ligi 21 000 Föderaalreservi tehingut, et saada teada, kui suures ulatuses USA keskpank ettevõtete päästmiseks ja likviidsuse säilitamiseks majanduskriisi aegu laene väljastas.  Sellest selgus, et 2007. aasta augustist 2010. aasta aprillini laenas Föderaalreserv pankadele ja teistele suurettevõtetele kokku 1,2 triljonit dollarit.

Kinnisvara hinnad saavutasid oma lae 2006. aastal, võimaldades USA kümnel juhtival pangal ja maaklerfirmal koguda ligi 104 miljardit dollarit kasumit. Pärast 2008. aasta kollapsi olid needsamad ettevõtted sunnitud Föderaalreservilt võtma aga kuus korda suurema summa (669 miljardit dollarit) hädaabilaene. Lisaks on teada, et USA Rahandusministeerium otsustas neile anda veel ka 160 miljardit dollarit finantsabi, kuid väljalaenatud raha lõplik suurus oli senimaani avalikustamata.

Laenatud 1,2 triljonit on peaaegu sama suur summa, kui praeguste USA koduomanike koguvõlg 6,5 miljoni maksmata hüpoteeklaenu pealt. Enim finantsabi sai ise suurimaks laenude väljastajaks olnud Morgan Stanley – 107,3 miljardit. Talle järgnesid Citigroup (99,5 miljardit) ja Bank of America                      (91,4 miljardit).

Laenusaajate seas oli ka ettevõtteid väljaspool USA-d. Föderaalreservi 30 peamise laenaja hulgas olid näiteks mitmed Euroopa ettevõtted, sealhulgas Royal Bank of Scotland (84,5 miljardit), UBS AG (77,2 miljardit).

Föderaalreservi ametnikud seisid üle kahe aasta selle eest, et laenusaajate andmeid ja laenutingimusi ei avalikustataks, öeldes, et see seaks ohtu nii pangad kui ka kahjustaks aktsiaturge. Vaatamata sellele, et ka suurimate kommertspankade esindus palus USA ülemkohust, et vähemalt osa informatsioonist avalikustamata jäetaks, lükkas viimane palve selle aasta märtsis tagasi.

2010. aastal võeti vastu ka analoogsete tehingute läbipaistvust puudutav eelnõu, mis tähendab, et edaspidi, kui Föderaalreserv laenata soovib, on viimane pärast kahe aasta möödumist kohustatud avalikustama kogu tehingut puudutava info.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. August 2011, 16:12
Otsi:

Ava täpsem otsing