Aktsiad versus majandus

Fredy-Edwin Esse 25. august 2011, 00:00

Wall Streeti analüüsifirmad tõstsid Standard & Poor's 500 indeksisse kuuluvate ettevõtete kasumiprognoose juba kümnendat kvartalit järjest, ennustades selleks aastaks 17% tõusu. Seda on koguni 9,9 korda rohkem, kui ökonomistid ennustavad majanduskasvu, samas kui alates 1954. aastast on keskmine vahe 5,4 korda.

Need numbrid ilmestavad selgelt analüütikute ja ökonomistide erinevaid väljavaateid tulevikule, kus lääneriigid ägisevad võlakoorma all ja maailmamajandus on aeglustumas. S&P 500 on kogemas praegu suurimaid kõikumisi ajaloos ja alates 29. aprilli tipust on indeks kukkunud 18 protsenti, mis on indeksi keskmise kasumi-hinna suhte kukutanud 12,3 peale. See on peaaegu madalaim tase pärast pullituru algust 2009. märtsis.

Põhimõtteliselt on karuturule sisenenud juba Saksamaa, Brasiilia ja Hongkongi börsid, olles 2011. aasta tippudest kukkunud üle 20%.

"Kõik murravad pead kahe küsimuse üle - kas horisondil terendab masu ja mis saab firmade tuludest," ütles Fifth Third Asset Managementi investeeringutejuht Keith Wirtz Bloombergile. "Praegu on infosulg. Kardetakse, et majanduslangus pärsib ka ettevõtete tulubaasi."

See hirm on kangutanud aktsiaturge päris kõvasti. Aktsiaturgudelt minema pühitud 2,9 triljonit dollarit on rohkem kui Brasiilia ja India avalikult kaubeldavate ettevõtete turuväärtused kokku.

Pullide sõnul on saab analüütikutel olema õigus, sest firmad on suutnud enda kasumeid kasvatada ka siis, kui majanduskasvu prognoosid on olnud stagneeruvad. Kasumiprognooside ja SKP kasvuprognooside vahe saavutas rekordi 1995. aastal, kui S&P 500 tegi suurima aastase ralli pärast 1958. aastat. Aktsia kohta tõusid indeksisse kuuluvate firmade kasumid toona 31% ja indeks ise tõusis 34%.

"Kasumid on väga ilusad, kui me kasvame mõõduka tempoga," ütles Bloombergile JPMorgan Fundsi turustrateeg David Kelly, kelle sõnul kasvab USA SKP järgneva 12 kuu jooksul tõenäoliselt 1-3%. "Sissetulekutele meeldib selline leige kliima ja firmad on varem väga hästi siis hakkama saanud. Igal juhul on aktsiad praegu majanduslanguse ootuses hinnatud."

Karud on aga arvamusel, et see on vaid aja küsimus, mil analüütikud kapituleeruvad ja asuvad majanduse aeglustudes prognoose kärpima.

Forth Washington Investment Advisorsi investeerimisjuht Nick Sargen ennustab, et kordub taas 2007. aasta, kui analüütikud ei osanud ette näha krediidikriisi. Neli aastat tagasi prognoosisid analüütikud 2007. aastaks 14% kasumikasvu, kuid aasta lõpuks oli see number kõigest 1%. Samal ajal alandasid ökonomistid majanduse väljavaateid kuni 0,8 protsendipunkti 1,9%ni, mis oli aasta madalaim tase. Majanduse kahanedes veetsid analüütikud terve 2008. aasta enda prognoose korrigeerides, mis tulid lõpuks üle 25% madalamale, kui esialgu loodeti.

"Ökonomistid tunnistasid eksimusi aasta teises pooles, kuid analüütikud jäid hiljaks," ütles Sargen Bloombergile. "Kui meid ootab ees nõrk kasv ja see tekitab majandussurutise ohtu, siis paratamatult mõjutab see ka kasumeid. Ma olen veendunud, et analüütikud alandavad enda kasumiprognoose."

Kuid ettevõtete ja seega analüütikute kasuks räägivad mitmed tegurid. Firmade nagu Cabot Oil & Gas ja Abercrombie & Fitch prognoosid on tõusnud tänu rekordini kasvanud rahareservidele, alanenud võlakoormusele ja kulude kärpimisele. S&P 500 ettevõtete kvartaalsed kasumid on alates pullituru algusest ületanud prognoose keskmiselt 7,7% kvartalis ja indeks tõusis 29. aprilliks lausa 102%.

Firmade puhaskasumid on kasvanud nüüdseks seitse kvartalit järjest, tõustes selle aasta esimeses kvartalis 20% ja teises 17%. Ja see tulemus saavutati juba aeglustuva majanduskasvu tingimustes, sest 2011. aastal kasvas USA SKP aastaga 0,4%, samas kui 2010. aastal oli kasv 3%.

"Reaalkasv oli majanduses 1%, kuid nendest rahvusvahelistest firmadest risustatud S&P 500 indeks kasvas ligi 20%," ütles 3,66 triljonit dollarit haldava BlackRocki aktsiastrateeg Bob Doll Bloombergi raadiosaates. "S&P 500 indeks suudab paremini esineda kui USA majandus."

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:59

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing