Fits.me hakkas esimesi arveid välja kirjutama

Anne Oja 25. august 2011, 00:00

Maailma suurim riiete internetipood Otto võttis Fits.me teenuse kasutusse selle aasta kevadel. Augusti alguses käivitus teenus USAs trende seadvas Gilt Groupe'i internetipoes. Tänavu on koostööd alustatud ka väiksemate Suurbritannia klientidega, kellele arveid väljastatakse.

Arengufondi investeeringute divisjoni juhi Heidi Kakko sõnul on veel vara käibeprognoose teha, kuid idufirma puhul tähistavad esimesed maksvad kliendid olulist arenguetappi. Kakko lisas, et tavapäraselt järgneb sellele kiire kasvu faas, mida tuleb piisava ressursiga toetada, sh täiendavalt finantseerida.

Investorid muudkui maksavad. Senini on viis aastat tegutsenud Massi Miliano neelanud vaid investorite raha ja riiklikke toetusi, kokku kümneid miljoneid kroone. Lisaks on suurem osa ettevõtte omanikest andnud firma käigushoidmiseks ja palkade väljamaksmiseks 35protsendilise intressiga omakapitali konverteeritavat laenu.

Massi Miliano kõik majandusaastad on lõppenud põhitegevusest tuleva müügikäibeta ning kahjumis. 2010. aasta kahjum lähenes 7 miljonile kroonile, samal ajal kui esimesel kliendil lasti üüratute summade eest väljatöötatud lahendust aasta otsa tasuta kasutada.

"Massi Miliano räägib praegu aktiivselt läbi uute rahvusvaheliste investoritega, investeering tehakse lähiajal," vastas Kakko järelepärimisele, kui palju raha Massi Miliano maailmavallutuse jätkamiseks vajab.

Tasu jõuab lähemale. "Toote tasuta kasutusse andmisega saavutab start-up väärtusliku kliendireferentsi ja saab arendustööks vajaliku tagasiside," selgitas Kakko, lisades, et vaid nii saab veenduda, et arendatakse teenuseid-tooteid, mis on tõesti kliendile vajalikud. Tema sõnul on start-up'il keeruline veenda tööstusharu tegijaid, sest selliste ettevõtete toode või teenus on tavaliselt unikaalne. Samas uue rakenduse, toote või teenusega liitudes riskib klient suuresti oma brändiga.

Kakko märkis, et kui esmase tasuta kasutuse tulemusena saavutab toode küpsuse ja ettevõte usalduse, siis järgmistelt klientidelt on võimalik juba raha küsida. "Just sellesse faasi on Massi Miliano nüüd jõudnud," ütles Kakko.

Sel nädalal Ameerika Ühendriikides riskikapitaliste ja kliente väisav Massi Miliano juht Heikki Haldre ütles, et tal pole võimalik detailidest rääkida, kuid mainis, et viimase kahe nädala jooksul on palju avamisi olnud ja lähema paari nädalaga tuleb neid veelgi. Potentsiaalsete investorite ja klientidega on kohtumisi olnud umbes pooleks, täpsustas Haldre.

Oleme Fits.me arengute ja sellega, kuidas nad on suutnud veebipoode käivitada, rahul. Investeeringu mõttes võiks muidugi kiiremini raha tagasi teenida, kuid peamine on, et nende ärimudel töötab ja kliendid on nõus selle eest maksma. Et kliendid nõustusid maksma klikipõhiselt, oli muidugi suur riskikoht. Kui palju raha veel juurde leida vaja on, ei oska ma peast öelda, kuid need pole enam suured summad.

Usun, et selle aastaga lõpeb raha juurdeandmine meie poolt ära. Nad kirjutavad ikkagi juba ise arveid välja, kuid selge see, et sinna tuleb alguses ikka raha juurde tampida. Ma ei võrdleks seda võib-olla päris Skype'iga, aga Skype'i ja Facebooki on keegi ka kunagi väga palju raha pannud. Ma ei tea, kui palju raha Fits.me'le veel vaja oleks, aga olen aru saanud, et meie seda sinna enam ei pane. Sinna peaks tulema uus tuumikinvestor.

Ma ei oska öelda, millal oma raha tagasi tahaksin saada, mul pole sellist sihti võetud, et sellel kindlal kuupäeval tahaks müüa. Ma usun sellesse investeeringusse, aga elu on õpetanud, et kui sa lähed võitma, pead oskama olla ka hea kaotaja. Riskikapital ei ole see, mille pärast sa elad või sured.

Tunnen seda inimest (Massi Miliano juhti Heikki Haldret - toim) ka sünnist saati. Ta on seda projekti suure entusiasmiga ajanud.

Tegutsen mitmes valdkonnas, kuid mujal majanduskasvu veel näha pole, ehkki ajakirjandus juba kirjutab ja inimesed on hakanud seda uskuma. Sellised asjad nagu Fits.me hoiavad aga optimismi üleval ja sul on vähemalt mingi lootus.

2010. aasta suvel tegi valdav osa 2009. aastal sisenenud investoreist täiendava investeeringu konverteeritava laenu vormis ja täiendavalt liitus investorite ringi Bellus. Kõigi nende investorite osalus suureneb laenu konverteerimise raames. Investorid ei oota sellise intressiga laenu tagasimakset. 35% on diskonto ehk antud juhul soodusallahindlus, mille alusel arvutatakse praeguste investorite osaluse suurus järgmise investeerimisvooru hinnataseme suhtes.

On tavapärane, et väga varases faasis, kui ärimudel ei ole end veel täielikult tõestanud ja ettevõttega seotud riskid on raskesti hinnatavad, tehakse investeeringuid konverteeritava laenu vormis. Mujal maailmas on nn bridge-laenu puhul 20-30% allahindlus või diskonto või intress täiesti tavapärane, ebatavaline oleks madalam diskontomäär. Mida varasemas faasis on ettevõte, seda suuremad on riskid ehk kõrgem ka investorite eeldatav diskontomäär.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:59
    Otsi:

    Ava täpsem otsing