Sügishooaja avapauk kõlab neljapäeval

Kersti Inno 26. august 2011, 00:00

Eesti Kontserdi uue hooaja avab Orchestre de Paris koos peadirigent Paavo Järviga. Orkestri repertuaaris on olulisel kohal tänapäeva heliloojate looming ja esiettekanded. See peegeldub ka Tallinnas esitatavas kavas.

Kontserdi avab Arvo Pärdi teos "Silhouette. Hommage ? Gustave Eiffel" keel- ja löökpillidele. Teos on valminud 2009. aastal ning pühendatud Paavo Järvile ja Orchestre de Paris'le, mille peadirigendina töötab Paavo Järvi alates eelmise aasta septembrist. Arvo Pärdi sõnul sai ta uue teose loomise esmase impulsi, kuulates plaadilt ühe oma teose erakordset interpretatsiooni Paavo Järvi juhatusel. Teiseks oluliseks inspiratsiooniallikaks sai heliloojale Pariisi linna sümbol - Eiffeli torn.

"Minu esimene mõte oli kohe Gustave Eiffel ja tema töö, hommage sellele geniaalsele arhitektile. Olen väga õnnelik, et orkester on minu algatuse positiivselt vastu võtnud. Minu laual, kogu oma võlus, oli suurepärane raamat torni töö- ja ehitusplaanidega. Kunstnik Eiffeli nägemus, selle kainus, otstarbekus ja elegants avaldasid mulle suurt muljet ja inspireerisid mind erinevatel viisidel. Mis puutub minu teosesse "Silhouette", siis see on saanud lühike ja kerge nagu tants, valss, natuke peapööritust tekitav, võib-olla samamoodi nagu need tuuled, mis läbi selle hiiglasliku pitskolossi puhuvad," kirjeldas Pärt.

Teose esiettekanne toimus Pariisis Salle Pleyelis 4. novembril 2010. aastal Orchestre de Paris' esituses ja Paavo Järvi juhatusel. Ka järgmine kavas olev teos - Igor Stravinski ballett "Petruška" ehk "Kentsakad stseenid neljas pildis" - on esiettekandel olnud Pariisis, sedapuhku Ch?telet' teatris 1911. aastal. Tõsi, kontserdil kõlab balletimuusikast süit 1947. aastast. See on vaimustav helimaaling vene vastlapeost, tulvil laadaplatsisaginat ja rahvaviise.

Kontserdi teises pooles tuleb ettekandele ungari helilooja Béla Bartóki tuntud teos "Orkestrikontsert". Kui varem peeti ungari rahvamuusikaks valdavalt mustlasmuusikat, siis 1906. aastal hakkas Bartók põhjalikult uurima ungari talupojamuusikat, st ehtsat ungari rahvamuusikat. Aastakümneteks sai rahvamuusikast lähtepunkt peaaegu kogu tema loomingule. "Orkestrikontserdiks" sai Bartók tellimuse Bostoni Sümfooniaorkestri peadirigendilt, ühelt suuremalt uudisloomingu toetajalt Sergei Kussevitskilt. Nii sündiski teos 1943. aasta hilissuvel kahe kuuga. Esiettekanne 1. detsembril 1944 New Yorgis Bostoni Sümfooniaorkestri ja Kussevitski esituses oli edukas.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 10:15

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing