Börsid loodavad kaubelda orkaanist hoolimata

Sirje Rank 28. august 2011, 16:40

Nädalavahetusel kordasid nii NYSE Euronext kui Nasdaq, et loodavad New Yorki jõudnud orkaanist hoolimata esmaspäeval uueks börsipäevaks ja kauplemiseks valmis olla.

Lõplik otsus tehakse agentuuri Reuters andmeil pühapäeva pärastlõunal USA aja järgi.

„Ettevalmistused on tehtud nii meie kauplemispõrandal kui andmekeskustes,“ teatas NYSE laupäeva õhtul.

Nasdaq teatas, et monitoorib pidevalt orkaani kulgu ning on ühenduses teiste börsidega. Kui suuremaid energiakatkestusi ei tule, peaks elektrooniline kauplemine ka uuel nädalal tõrgeteta toimima.

Väärtpaberite ja Finantsturgude Assotsiatsioon teatas, et ka võlakirjadega kauplemises ei kavandata esmaspäeval mingeid muudatusi, vahendas Reuters.

New Yorgi pangad varusid nädalavahetuseks ja uue nädala alguseks ekstra sularaha ning panid valmis mobiilsed sularahaautomaadid, puhuks kui tulvavesi või elektrikatkestused automaadid rivist välja viivad. Nagu näitas õppetund 2005. aasta orkaanidest, on tormitsoonis baaskaupade ostmiseks eelkõige vaja sularaha – New Orleansis lõi orkaan Katrina automaadid lihtsalt rivist välja.

Enne orkaani saabumist andis New Yorgi linnapea Michael Bloomberg korralduse ligi 370 000 inimese evakueerimiseks piirkondadest, mis riskivad tulvadest enim kannatada saada. Laupäeva õhtul, kui torm juba linna jõudis, soovitas ta inimestel kodudes püsida ja oodata ilma paranemist. Ühtlasi hoiatas ta inimesi võimalikest elektrikatkestustest, kui jaamad ettevaatuse huvides elektritootmist piiravad. Broadwayl olid etendused tühistatud, Starbucksi kohvipoed ja McDonaldsi restoranid suletud ning Times Square tavatult inimtühi, vahendas Reuters.

Bussi- ja rongiliiklus ning metrootransport seiskus.

New Yorgi piirkonna suuremad lennujaamad lõpetasid laupäeva keskpaigast saabuvate lennukite vastuvõtmise. Kokku tühistasid USA ja välismaised lennufirmad nädalavahetusel tuhandeid lende, kui orkaan Irene ähvardas läbi tuisata USA ühe kõige elavama lennuliiklusega piirkonnast. 

Maismaale jõudis Irene laupäeva hommikul, tuues kaasa tormi-iilid ja ägedad vihmasajud. Põhja-Carolina, Virginia, Marylandi ja Delaware’ osariigis jäid miljonid inimesed tormis elektrita – sealhulgas 70 000 New Yorgis. Elektrifirma Consolidated Edison hoiatas, et ka Wall Streeti võivad tabada uued elektrikatkestused. Ohutuse huvides seisati kaks idakalda tuumajaama.

Teatati ka surmajuhtumitest, kus inimesed jäid langevate puude alla.

President Barack Obama katkestas puhkuse Massachusettsis Martha’s Vineyardis ning naases Valgesse majja, et olla sündmustega kursis.

Tänavune aasta on USAs olnud üks kõige ekstreemsemate ilmaoludega aastaid, kus üleujutused, tornaadod ja kuumalained on toonud agentuuri Reuters andmeil kahju juba ligi 35 miljardi dollari ulatuses.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
28. August 2011, 16:40
Otsi:

Ava täpsem otsing