IMFi juht: maailm on uues ohtlikus faasis

Sirje Rank 29. august 2011, 00:00

Euroopal tuleb kiiresti astuda samme oma pankade kindlustamiseks ning nii USA kui ka Euroopa peavad jätkama lühiajaliselt majanduse stimuleerimist.

"Selle suve arengud on näidanud, et oleme uues ohtlikus faasis," tsiteeris IMFi uut juhti agentuur Reuters. "Meil on selge, mis kaalul on - majanduse habras toibumine võib uuesti kraavi minna. Nii tuleb meil tegutseda kohe ja praegu," ütles Lagarde.

Jõuliselt võttis Lagarde oma kõnes ette Euroopa pangad, mille finantseerimisprobleemid on viimaste nädalatega muutunud järjest ilmsemaks - laenukulud kasvavad ning üksteisele usaldatakse laenu anda vaid väga lühikese tähtajaga. Usaldust õõnestavad euroala hädas riikide võlakirjad pankade bilansis.

Pankade rekapitaliseerimine peataks kriisi leviku. Lagarde tegi üleskutse Euroopa pangad kiiresti sundkorras rekapitaliseerida, et lõigata läbi olulised kanalid võlakriisi levikuks.

"Kõige tõhusam lahendus oleks kohustuslik rekapitaliseerimine märkimisväärses mahus - esmalt erasektori ressurssidest, kaasates vajadusel avaliku sektori vahendid," ütles Lagarde. Uute volituste järgi saaks pankade rekapitaliseerimiseks kasutada ka euroala päästefondi EFSFi vahendeid.

"Ilma pankade kiirkorras rekapitaliseerimiseta võime varsti näha majandusprobleemide ja halvavate likviidsusprobleemide levimist südariikidesse, hoiatas Lagarde.

Ühtlasi hoiatas IMFi juht, et arenenud riigid liiga järsult kulusid kärpides majanduse kasvuvõrseid ära ei lämmataks.

"Lihtsate sõnadega öeldes - majanduspoliitika peab toetama kasvu," ütles Lagarde, nentides, et pika perspektiiviga praegu tehtud reformid - näiteks pensionikulutuste kontrolli alla saamiseks - jätavad lähiajal nii USAs kui ka Euroopas valitsustele siiski võimaluse töökohtade loomist toetada.

USA valitsus peaks ühtlasi samme astuma languse peatamiseks eluasemeturul, mis hoiab tagasi eratarbimist ja pidurdab majanduse toibumist, ütles Lagarde.

Ka rahapoliitikas oleks IMFi juhi hinnangul ennatlik senist majandust ergutavat kurssi muuta.

"Rahapoliitika peaks samuti jääma majanduskasvu toetavaks, kuna majanduslanguse risk kaalub inflatsiooniriski üles," ütles Lagarde.

USA kaalub veel uut rahatrükkimisvooru. Reedel ei lubanud USA keskpanga juht Ben Bernanke otsesõnu uut rahatrüki vooru, kuid nentis, et keskpank kaalub uute tugimeetmete vajalikkust oma järgmisel korralisel nõupidamisel septembris.

Euroopa Keskpanga juht Jean-Claude Trichet kordas kohtumisel taas, kui oluline on jõudsa kasvu jaoks hinnastabiilsuse kindlustamine. Trichet manitses samuti panku oma bilanssi tugevdama, kuid tõrjus hirmud pankade likviidsusprobleemidest kui "lausvale", kuna Euroopa Keskpank on käivitanud hulga meetmeid, mis peaksid likviidsuse tagama.

Christine Lagarde esitas oma esinemises ühtlasi üleskutse G20 riikide rühmitusele, et need ilmutaks taas üksmeelt ja otsustavust nagu 2009. aastal ning kasutaks oma novembrikuist tippkohtumist Prantsusmaal maailmamajanduse probleemidele veenvate lahenduste otsimiseks.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:59
    Otsi:

    Ava täpsem otsing