Kuidas finantseerida kasvu?

Külli Paap 31. august 2011, 00:00

Levinuim lahendus ettevõttele lisakäibevahendite kaasamiseks on lühiajaline pangalaen. Sageli aga ei pruugi laen olla kaubandustehingute rahastamise, likviidsuse juhtimise ja riskide maandamise seisukohalt kõige otstarbekam.

Mida peaks tegema ettevõtja, kelle kasvav käive nõuab lisavahendeid, kuid hankijad keelduvad maksetähtaegu pikendamast ning pank ei soovi olemasolevat laenu suurendada?

Pangad pakuvad ka selliseid teenuseid, mis võimaldavad tasuda tarnijatele õigel ajal, pakkuda jaemüüjatele soodsaid maksetingimusi ning minimeerida vähe tuntud partneri usaldusväärsuse riski.

Kliendi kasvu finantseerimiseks ebapiisavate tagatiste või lühikese tegutsemisajaloo puhul tuleb kogu ettevõtte tegevust vaadata tervikuna ja kasutada erinevaid pangatooteid ühtse lahendusena.

Alternatiivsete finantseerimisvõimaluste juures tuleb mõistvalt suhtuda pankade soovi tutvuda kliendi äri tervikpildiga nüanssideni. Majanduskeskkond on muutlik ja praegused kukerpallid maailmamajanduses on pankade krediidiotsused konservatiivsemaks muutnud.

Ka klientide vajadused on muutunud. Uutele turgudele liikumine on tihti seotud suurte riskidega ja seetõttu on ebatraditsioonilised finantseerimislahendused vajalikud. Kompleksne lähenemine võimaldab pangal finantseerida klienti, kelle arveldus- või käibekapitalilaenu taotlus on eitava vastuse saanud.

Terviklik lahendus maandab riskid. Erinevate võimaluste parimal kasutamisel saab importija kauba kätte, müüb selle ära ja saab edasimüüjatelt raha enne, kui jõuab kätte tähtaeg hankijale tasumiseks.

Oluline on tehingute finantseerimise terviklikkus, mitte kaupade impordi ja edasimüügi käsitlemine eraldi tehingutena. Kuna pank kontrollib kogu tehingut algusest lõpuni, on müüja jaoks tehingu riskid maandatud ja tekib võimalus finantseerida klienti olukorras, kus laenu andmine oleks välistatud.

Kokkuvõtteks saab järeldada, et panga ja kliendi koostöös on võimalik küpsetada suurem kook. Paindlike finantseerimislahenduste kasutamine võimaldab kliendil oluliselt riske maandada, kuna ettemaksu asemel kasutati akreditiivi ja ostjate makserisk on maandatud krediidikindlustuse kaudu.

Ja last but not the least - kirjeldatud lahendus aitab kliendil finantskulusid märkimisväärselt vähendada, kuna bilansivälise kohustusena on akreditiivi riskitasumäär tunduvalt väiksem laenu intressimäärast.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 11:12
    Otsi:

    Ava täpsem otsing