Töökäsi napib

Gerli Ramler 01. september 2011, 00:00

Pindi Kinnisvarahaldus OÜ juhatuse liikme Mart Saldre sõnul jätkus 2009. aastal alanud kulude optimeerimine ka mullu. See võimaldas korrashoiuteenuseid efektiivsemalt osutada ilma kvaliteedis järeleandmisi tegemata.

"Tellijad hakkasid kokkuhoiu nimel olemasolevaid korrashoiupartnereid vahetama, mis tõi kaasa suurel hulgal hinnapakkumiste tegemisi. Surve hindade langetamisele oli tugev. See omakorda mõjutas üldist teenuste kvaliteeti, aga mitte teenuste osutajaist endist tingitult, vaid asjaolust, et tellijad otsustasid tihti osadest teenustest loobuda," selgitab Saldre ja lisab, et Pindi Kinnisvarahaldus suutis sellest tihedast konkurentsivõitlusest väljuda senisest suurema portfelliga.

"Mulluseid tulemusi hindame rahuldavaks. Portfelli kasv jäi loodetust siiski mõnevõrra väiksemaks," märgib ta.

CityHaldus OÜ juhatuse liikme Heikki Lindi sõnul oli ettevõtte käibe kukkumine arvatust palju väiksem. "Eks kõige rohkem mõjutas turgu majanduse terviklik seis ja inimeste maksevõime langus sellest tingituna."

Kinnisvarateenindus OÜ juht Ivar Bank toob ettevõtte 2010. aasta saavutustena välja Eesti kunstimuuseumiga sõlmitud komplekslepingu ja Narva elektrijaamadega tehtud tehnohoolduslepingu.

"Loomulikult on meile olulised kõik partnerid, kellega koostööd teeme, kuid sellised riikliku tähtsusega objektid löövad rinna kummi igal neid teenindaval organisatsioonil," nendib ta.

Löögi andis valitsuse tegevus. Valitsus otsustas eelmisel aastal muuta sotsiaalmaksu suurust. Kui eelnevalt arvestati sotsiaalmaksu mittetäieliku töökoormusega töötajate puhul proportsionaalselt teenitud töötasuga, siis alates eelmise aasta 1. juulist kehtestati miinimumtasu, mis on võrdne täiskohaga töötava inimese miinimumtöötasu pealt makstava sotsiaalmaksuga.

"Sellega anti valus hoop just meietaolistele ettevõtetele, kes on vähekindlustatud elanikkonna peamised tööandjad, ja loomulikult inimestele, kellel on soov leida tööd kas või osalise koormusega," selgitab Bank.

"Meie sektoris on kasumimarginaalid üldjuhul ühekohaliste numbritega väljendatavad protsendimäärad ja maksukoormuse vähendamiseks oleme sunnitud otsima tööle õpilasi, pensionäre või puuetega inimesi - seda olukorras, kus valitseb suur tööpuudus ja nõutakse head füüsilist vormi!" selgitab Bank.

Mart Saldre sõnul hakkavad majandussurutise mõjud taganema ka korrashoiuturul, mis muudab teenuste tellijad stabiilsemaks. "Majanduse elavnemise mõjud pole meieni veel otseselt jõudnud, kuid loodetavasti hakkavad need ilmnema. Euro käibelevõtt meie sektorit oluliselt mõjutanud ei ole."

"Meie valdkonda mõjutavad sel aastal kindlasti mõne suure konkurendi kasutatavad dumpinguhinnad hangetel-pakkumistel ning praeguste ja potentsiaalsete klientide maksejõulisus," nendib Heikki Lind. "Samuti mõjutab meie tegevust toodete-materjalide ja allhangete korras sisse ostetavate teenuste hindade kasv."

Cityhaldus loodab selle aasta lõpetada vähemalt sama tulemusega, mis mullu saavutati. "Kui nii läheb, võime tulemustega rahule jääda, mis muidugi ei tähenda seda, et me ei püüaks paremat tulemust saavutada," lisab Lind.

Kasumimarginaal on vähenenud ka tänavu, kuigi teenindusmaht kasvab. Seega on tegemist imeliku majandussurutisega, kus tööd nagu on, aga raha eriti mitte.

Spetsialistide puudus on meie sektoris olnud pidev. Kuna peatselt on oodata surve suurenemist töötasudele, siis loota saab ainult teenindushindade kasvule ja sellele, et ametiühingute keskliit ei tuleks välja mõtlematu algatusega suurendada miinimumpalka 20% võrra nagu tavaks.

Kuigi mul isiklikult euro vastu midagi ei ole ja ma krooni suhtes nostalgiat ei tunne, pole euro kasutuselevõtu kohta peale lihtsustunud reisimise palju positiivset öelda. Toiduainete ja kütuste hindade kasv on tõsiasjad. See lööb valusalt vähekindlustatud inimeste rahakotti ja lõpuks paneb surve alla ka meie sektori tööandjad.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 11:12
    Otsi:

    Ava täpsem otsing