1. september 2011 kell 8:58

Õige aeg aktsiate ostuks

Tark investor teeb investeerimisotsuseid ettevõtete fundamentaalnäitajate ehk majanduslike põhialuste põhjal.

Alati aktsiaturud ei toimi nii, nagu investeerimisõpikutes öeldakse. Näiteks just nüüd ja praegu - kirjutas Soome ajaleht Arvopaperi.

Wells Capital Managementi peastrateeg James W. Paulsen arutleb oma ülevaates, et praeguses olukorras ei juhi börsikursside käitumist äriühingute fundamendid, vaid investorite kriisiteadlikkuses toimuvaid muutused.

Klassikalist loosungit parafraseerides võiks seega väita, et aktsiaturul domineerib nüüd hirm ning ahnus on lükatud tahaplaanile. Iga kord, kui investorid tajuvad uue kriisi tõenäosuse suurenemist, nad lihtsalt panevad aktsiaid kiiresti müügiks just eriti fundamentide üle mõtlemata.

Paulseni järgi investorite kriisifookus selgitab, miks maailma suurima aktsiaindeksi S&P 500 aktsiate vääringud liiguvad erakordselt madalal tasemel. S&P 500 p/e-number (=Price/Earnings) ulatub vaid veidi peale kaheteistkümnele jooksva aasta prognoositavate kasumiprognoosidega arvutatuna. Paulseni arvates peaks see kasumikorrutaja olema kuueteistkümne lähedal pikaajaliste intressimäärade taset ja ettevõtete eeldatava sissetulekuga arvestades.

Neile, kellel ahnusele lisaks on ka uljust, avab praegune olukord Paulseni arvates head ostuvõimalused, sest selleks ajaks, kui hirmud uuest kriisist hääbuvad, annavad aktsiate madalad väärtustasemed juba aluse põhjalikuks kursiralliks.

***

Järeldus eelmisest on, et praegu on hea aeg aktsiate ostmiseks (toim.).

Soome aktsiatest tooksin siinkohal esile järgmised:

Kemira - veekemikaalide tootja. Praegu on turg, mida Kemira esindab, vägagi killustunud - Kemira on siiski teisel positsioonil, kuid Kemira on valinud selle niši ning kavatseb tulevatel aastatel olla suurimate hulgas. Äri on ka globaalne ning vee tarbimine vaid kasvab ja globaalses kontekstis saab mageveeallikaid olema tulevikus vaid vähem. Kemira võiks praegu olla siin, kus Nokia oli 90date algusaastatel, enne suurt tõusu. Vett tarbitakse ju alati sõltumata konjunktuuridest. Eile tõusis Kemira aktsia 3.39%.

Nokian Renkaat - üks Põhjala suurimatest rehvitootjadest, kes on suunanud oma fookuse Venemaale. Uus tehas valmib varsti Peterburis, mis lahendab tootmisprobleemid. Nokia Renkaate tooted on kvaliteetsed ja neil on hea nimi ja tugev nõudlus, ning rehvitoodang pole väga tsükliline eriala. Eile tõusis aktsia 4,96%.

Riski taluvad investorid võiksid kaaluda ka Biotie Therapies´i aktsia omandamist. Ettevõte on ravimite arendaja, siis mitte päris ravimifirma. Müük ja turundus on neil outsourcitud partneritele. Juhul, kui ükski arendatavatest ravimitest läbib testimise edukalt ja seda ravimit hakatakse turustama, siis aktsia hind kerkib kiiresti. Praegu on firmal 7-8 ravimit erinevates arengufaasides. Aga kui ei õnnestu, siis on kurb lugu. Firma aktsiahind Helsingi börsil eile ei muutunud.

Häid Soome firmasid on ka Cargotec, Kone, Konecranes, PKC Group, Stora Enso UPM ,jne. Valikuvõimalusi on Soome börsil umbes kümme korda rohkem kui Eesti börsil. Aktsiate ostust huvitunutele võiks soovitada näiteks Nordneti või siis LHV panga teenuseid.

Eile tõusis OMX Helsingi üldindeks 3,12 protsendi ning Nokia 4,02%.

Suurimad tõusjad ja langejad Helsingi börsil olid:

Tõusjad: Tikkurila +9.10%, M-real B +7.79%, Technopolis +7.65%, UPM-Kymmene +7.47%, Oriola-KD B +7.26%Langejad: Revenio Group -1.96%, Amanda Capital -2.94%, Elcoteq -3.12%, Aspocomp Group -8.33%, Tiimari -24.14%

Autor: Jussi Hieta aka Somm Tallinnast

Hetkel kuum