Elmar Ots • 1. september 2011 kell 9:54

Riigikontroll: korralagedus kaitseministeeriumis

Kaitseministeeriumi ja kaitseväe riigihangete korraldamises valitseb riigikontrolli hinnangul juba aastaid suur korralagedus.

Nii kaitseministeeriumi kui ka kaitseväe riigihangete korraldamises on süsteemsed puudused, nendib riigikontroll ministeeriumi 2010. aasta majandusaasta aruande kohta tehtud finantsauditi aruandes.Kaitseotstarbelise varustuse hankimiseks mullu ette nähtud 909,2 miljoni krooni kasutamine kubiseb kontrollijate hinnangul vigadest ja vassimisest. Näiteks ostis ministeerium ühe kiirabiauto, kuid ei teatanud miskipärast hankest kodulehel ega võtnud ka võrdlevaid hinnapakkumisi. Korruptsioonihõngulise hanke aruanne esitati tagatipuks neljakuulise hilinemisega. „Kuna ühtki konkureerivat hinnapakkumist ei võetud ja võrdlusandmed puuduvad, ei saa olla kindel, et sõiduki ostmisel saavutati parim võimalik hinna ja kvaliteedi suhe ning tagati vaba konkurentsi toimimine,” nendib kontrolör.Lisaks on hankemenetluse käskkirjades tihti seatud ebareaalsed tähtajad, mida riigikontroll heitis asutusele ette juba ka aasta tagasi. Sageli ei peeta ka kinni hanketoimingute tähtaegadest, mistõttu mitu hanget lõppes tulemuseta pakkumuste aegumise tõttu. Hanke taaskorraldamisele kulus aga mõttetult raha.Lisaks tavatseb ministeerium veebilehel hankeinfot avaldada puudulikult, paika pole pandud lihtmenetlusega hanke avalikustamise korda ning hanke aruanne jääb vahel üldse esitamata.Parem pole lugu ka kaitseväes, kus riigikontrolli väitel on kombeks näiteks hankeid osadeks jaotada, et vältida avatud hankemenetlust, hindamiskriteeriume muudetakse pärast hinnapakkumuste saamist ning hankekomisjoni protokollid on puudulikud ja segased.

Etteheidete laviini peale lubas kaitseminister seks sügiseks esitada ettepanekud hangete valdkonna korrastamiseks. Kaitsevägi lubab omalt poolt tänavu valmis saada hangete tegemise uue korra ning 2012. aasta teises pooles käivitada hangete uue teabesüsteemi.

Hetkel kuum