Meeldejääv august

02. september 2011, 08:34

Augustikuu börside möll on mõtlemapanev. Investor Toomase jaoks lõppes juuli olukorras, kus aktsiate osakaal oli 61 protsenti. Langeval turul ei olnud see hea.

Siiski oli aeg hea ka aktsiate ostuks. Toomas ostis augustis kahes jupis Varssavi börsil Poola vasekaevandaja KGHM Polska aktsiat. Võib ju öelda, et tsüklilise ettevõtte aktsia ostmine vastu majanduste jahtumisele ei ole mõistlik tegu, kuid imponeerisid selle ettevõtte kõrge dividenditootlus ja madal hinna-kasumi suhtarv. Kindlust lisas see, et ettevõte on maandanud suures osas mitmeks aastaks oma toodangu vase hinnariski ja ka lühemaks ajaks valuutakursiriski. Ettevõttelt oodataks pigem uudiseid ettevõtete või varade ostu kohtas, mitte dividendi suurendamise kohta, kuigi võimekust viimaseks ettevõttel jagub.

31. augustil oli Toomasel aktsiate osakaal 28 protsenti. Aeg on huvitav. Kas turg pöörab tõusule või jätkub langus - see on miljon dollari küsimus. Viimaseks puhuks on Toomase portfell hea, aga kui tõus osutub jätkusuutlikuks, on lugu kehv, kuna aktsiaid on vähe.

Portfell kukkus augustis 4,9 protsenti, 182 916 eurole ehk vanas vääringus umbes 2,86 miljonile kroonile. Suurpuhastuse järel on portfellis seitsme eri ettevõtte aktsiad, kellest poola vasekaevandaja on uustulnuk. Aktsia on keskmise soetushinnaga võrreldes europõhiselt teeninud juba 6,6 protsenti kasumit.

Tõeliselt kole aktsia portfellis oli augustis Cramo, mis on suutnud kuuga kukkuda ligi 35 protsenti. Mõneti kahju, et ei saanud likvideeritud kogu selle aktsia positsiooni.

Jätkuvalt armastab Toomas dividende. Kui panustada börside ja majanduste tõusule vääriksid ostmist tsükliliste ettevõtete aktsiad, kui neile lisandub hea dividenditootlus, siis seda parem.

Loe täispikka artiklit Äripäeva paberlehest, milleks osta päevapilet SIIT või telli leht SIIT.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
05. September 2011, 07:01
Otsi:

Ava täpsem otsing