Anne Oja • 2. september 2011 kell 15:23

Kas jüaanist saab valuuta nr 1?

Pärast Lehman Brothersi kokkuvarisemist ja ülemaailmset kriisi mõtlevad investorid tõsiselt rahvusvahelise finants- ja valuutasüsteemi ümberkorraldamisest. Uueks maailmavaluutaks võib saada Hiina jüaan.

Praegu on analüütikud veel üsna üksmeelsel seisukohal, et USA dollarile pole võrdväärset konkurenti. See võib olla aga üksnes aja küsimus. On täiesti võimalik, et 10 aasta pärast juhib maailma uus valuuta ja viimasel ajal juhib üha rohkem fakte tähelepanu sellele, et uueks maailmavaluutaks saab jüaan.

Jüaani on nimetatud ka peidusolevaks draakoniks. Peking hakkas oma valuutat maailmaareenile tõukama mitmeid aastaid tagasi. Rea valuutareformide tulemusel hakkas piisavalt kiirelt arenema jüaanides noteeritud võlakirjaturg. Lisaks kasvas jüaani roll rahvusvahelises kaubanduses. Hiina võimud on oma valuuta potentsiaali pidevalt arendades pidevalt lähenenud oma eesmärgile, milleks oli dollarisõltuvuse vähendamine. Hiinlased ei usalda dollarit kuigivõrd.

Muidugi on eksperte, kes püüavad veenda, et Hiina võimude ohtlik valuutapoliitika pole sobilik rahvusvahelistele tehingutele, kuid viimastel aastatel on Hiina ning selle riigi valuuta mõjukus tuntavalt kasvanud.

Hiina rahvavabariigi üleolek kõigis valdkondades, nii tööstuses, kaubanduses kui ka valuutas, on palju suurem, kui meile tundub, kirjutas Peterson Institute for International Economicsi vanemteadur Arvind Subramanian oma uues raamatus, mis räägib Hiina majanduse mõjudest muule maailmale. Võttes oma arvestuste aluseks Hiina osa maailma SKPs, kaubanduses ja kapitali liikumises, oletab ta, et Hiina möödub peagi USAst ja saab maailma suurimaks majanduseks.

"Juba aastal 2030 hakkab Hiina maailmas domineerima, meenutades meile XX sajandi 70ndate Ühendriike," lisas teadlane. "Muuseas toimub see palju kiiremini, kui paljud oletavad."

Seda vaatekohta jagab ka tuntud ajaloolase Barry Eichengreeni järeldus, kes on märkinud, et dollar sai reservvaluutaks 10 aastat pärast seda, kui oli tõuganud Suurbritannia maailma suurima majanduse troonilt.

Kõik pole siiski nii lihtne, kui esmapilgul tundub. Subramiani sõnul tuleb Hiina võimudel lahendada veel rida probleeme. Hiina rahvavabariik on üsna suletud maa ja jüaani edasiseks arenguks tuleb valuutaturg varem või hiljem avada ning investorite usalduse nimel võidelda. On aga ka teine probleem - Hiina majandus jääb ekspordile orienteerituks, mis tagab praegu riigile kiire kasvu, kuid tulevikus ekspordile loota siiski ei saa. Sellisel arengustsenaariumil on liiga palju puudusi.

Subramiani hinnangul tuleb Hiina majandusele kasuks just jüaani jätkuv tugevdamine ja valuutaturu liberaliseerimine. "Muidugi, eksportöörid ei rõõmusta jüaani kallinemisest, kuid teisalt võivad Hiina liidrid alati välja käia rahvusliku kaardi, teatades elanikkonnale, et jüaan tõrjub üha rohkem dollarit välja, saades ülemaailmseks valuutaks, ja selleks on vaja jüaani tugevdada," pakkus ekspert.

Vaatamata kõigile esinevatele probleemidele ei tohiks Hiina valuutaturust praegugi mööda vaadata, sest Hiina kasutab teiste nõrkusi osavalt ära. Ajal, mil kogu arenenud maailm - USA, Jaapan ja Euroopa - püüab oma võlaprobleeme lahendada, kindlustab Hiina jätkuvalt oma positsiooni Aasias. Nii valmistavad Hiina juhid ette pinnast tulevasteks sündmusteks.

Standard Banki analüütikute Simon Freemantle ja Jeremy Stevensi hinnangul toimub 2015. aastal ligikaudu 40% kogu Hiina ja Aafrika riikide kaubavahetusest jüaanides. Selle maht on praegustes hindades ligikaudu 100 miljardit dollarit. Möödunud aastal ulatus kaubanduse maht veel poole väiksema summani. "Hiina alustab oma valuuta kasutamist kaubavahetuses suurte Aafrika partneritega: algul Nigeeriaga, siis Lõuna-Aafrika vabariigi ja Keeniaga ning lõpuks Angola ja Ghanaga," ütlesid analüütikud.

Freemantle ning Stevens leiavad, et Hiina tormiline kasv ja riigi poliitilise ning majandusliku mõju tugevnemine kujutab endast teatud ohtu. Tahame või mitte, aga juba kümne aasta pärast on jõujooned maailmaareenil tugevalt ümber paigutunud. "Peamine, mis toimub lähiaastatel, lääs kohaneb uue reaalsusega. USA majanduslik ja poliitiline juhtroll on löögi all. Väljakutse esitab ei keegi muu, kui Hiina," arvab Subramian.

Hetkel kuum