Betoonise fassaadi 10 eripalgelist nägu

Kadri Tamm 05. september 2011, 00:00

"Esimene tõeline betoonitegija oli ilmselt juba jumal maailma loomisel," muigab ASi E-Betoonelement projektijuht Tõnu Ernits materjali võimalusi tutvustades. "Meil nii palju aega ei ole. Seega on võtmesõnaks vee mõjul kivinev tsement, täiteaineks erinevas suuruses liiv ja killustik. Nõnda kujunebki baasbetoon," selgitab ta.

Et betooni viimistlemise võimalusi on rahulikust valgest betoonpinnast värviküllase patineeritud seinani, tasub enne lõppotsuse tegemist end nendega kurssi viia.

"Mõnikord kujutavad inimesed ette, et betoon on materjal, mida kasutati nõukogude ajal, ent nüüd see enam ei sobi," märgib Ernits.

"Tegelikult on tegu lihtsalt betooni abil loodud keskkondade vastu kujunenud võõrastava mõjuga. Betoon kui materjal pole selles süüdi. Materjali kasutusvõimalused muutuvad üha paremaks," lisab ta.

Kergkrohviga kaetud odavaimate seinte loomise hinnatasemega betoonsein muidugi konkureerida ei suuda: materjal ei sobi neile, kes otsivad soodsaimat väljapääsu. Samas pakub betoon oskuslikule ja stiilitundlikule kasutajale põnevaid väljakutseid ja efektset lõpptulemust.

Graafiline tehnika võimaldab luua erinevaid pinnavorme: betoonile saab kanda nii mustreid kui ka fotosid.

"Efekt saavutatakse tsemendipasta väljapesemisega teatud kohtadest ja erineva intensiivsusega pinnatöötlusega," räägib E-Betoonelemendi projektijuht Tõnu Ernits. "Pesemiseks kaetakse valuvorm kivinemist aeglustava ainega, kust järgmisel päeval saab tsemendipasta välja pesta. Graafilise betooni puhul on kivinemist aeglustavat ainet kantud ainult teatud kohtadele. Kui aeglustajat on masinaga trükitud ja trükis vormi põhja laotatud, saame pinnale kanda ka pilte."

Et graafilise betooni tehnoloogia on keeruline ja tegemine kallis, on tegu ülimalt eksklusiivse pinnaviimistlusvõimalusega. Töötluse hinda mõjutab ka tsemendi värv: graafilise betooni ilu toob selgemini esile kontrasti pakkuv valge tsement. "Hea, kui killustik oleks võimalikult tume ja pesemata pind hele või vastupidi," soovitab Tõnu Ernits.

Graafilise betooni tüüpvariandid luuakse olemasolevate trükimatriitside põhjal. "Neidki valikuid on arvestatav hulk," kinnitab mees.

Kui keegi soovib oma silmaga graafilist betooni näha, siis selle ilmekas näide on Põlvamaal asuva Eesti Maanteemuuseumi näitusekeskkonna Teeaeg kujundus.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 11:12
Otsi:

Ava täpsem otsing