Maksupetturist ehitaja uuel ringil

Hannes Sarv 05. september 2011, 00:00

Juunis jättis riigikohus menetlusse võtmata ringkonnakohtu otsuse peale tehtud edasikaebuse, mis puudutas OÜd Tarrest Ehitus ja selle endist juhti Tarumit. See tähendas omakorda, et jõustus Tallinna ringkonnakohtu otsus, millega Tarrest Ehitus ühes Tarumiga süüdi mõisteti.

Süüdistuse kohaselt viis Tarum aastatel 2005-2007 võltsitud arvetega firmast välja suures ulatuses sularaha, mis võimaldas ettevõttel vähendada käibemaksukohustust ning tasumata jäi ka tulumaks. Riigil jäi maksudena saamata 16,7 miljonit krooni ehk veidi üle miljoni euro.

Võltsarvete kasutamine suudeti tõestada. Riigipoolne süüdistaja, ringkonnaprokurör Dmitri Teplõhh selgitab, et tegu ei olnud päris tavapärase ehitusfirmade arvevabriku-skeemiga. "Antud juhtumis kasutati võltsitud sularahatšekke, mida süüdistatav hankis vahendajate kaudu. Tõendada, et tegemist oli fiktiivsete arvetega, oli selle kriminaalasja puhul küllaltki keeruline," sõnab ta.

Siiski pidasid kogutud tõendid kahes kohtuastmes vett ning Tarrest Ehitusele määrati 5 miljoni krooni ehk 320 000 euro suurune rahaline karistus. Tarumile mõisteti maksupettuse eest aasta reaalset vangistust, mille osas ta palus selle täitmisele pööramise edasilükkamist.

Verinoor firma võidab juba hankeid. Veel kohtuprotsessi ajal lõid aga Tarum ja teised praeguseks juba endised Tarrest Ehituse omanikud Ergo Lang ning Aile Tarum uue firma - OÜ Tarrest LT. Vaid aasta tegutsenud firma on juba võitnud mitu riigihanget. Viimati sõlmis uue Tarrestiga lepingu näiteks Riigi Kinnisvara AS Tallinna vanalinnas asuva G. Otsa nimelise muusikakooli rekonstrueerimistöödeks maksumusega üle 100 000 euro.

Tegelikult ütleb seadus, et maksukuriteos karistatud pakkuja tuleb riigihankelt kõrvaldada. Seda teab ilmselt väga hästi ka Tarum. RKASiga augusti alguses sõlmitud leping on esimene, mis firma saanud pärast kohtuotsuse jõustumist. Tarum on küll Tarresti kodulehel kirjas kui firma arendusdirektor, kuid ettevõtte juhatusest ning omanikeringist teda enam ei leia. Varem talle kuulunud osaluse omanik on teise firma kaudu Madis Tarum.

Mart Tarum kinnitab, et Tarrest Ehitus ja Tarrest LT on kaks erinevat ettevõtet. "Tarrest LT OÜ omanikeringis ja juhatuses ma enam ei osale, kuna olen võtnud aja maha, et antud olukorraga kohaneda. Kavatsen ka tulevikus tegeleda ehitusettevõtlusega," selgitab ta. Samuti märgib ta, et otsuse jõustumine on seganud Tarrest LT tööd. "Karistades kedagi, ei saa karistada asjaga mitteseotuid inimesi, kes loovad uusi töökohti ja maksavad makse riigile," viitab ta oma partneritele.

RKASi jaoks kaks eraldi firmat. RKASi kommunikatsioonijuht Madis Idnurm selgitab, et ka nemad käsitlevad maksukuriteos süüdi mõistetud Tarrest Ehitust ja Tarrest LTd eraldiseisvatena. "Tarrest LTd ei ole kohtuotsuse alusel maksukuritegudes süüdi mõistetud ning Mart Tarum, kelle suhtes süüdimõistev otsus tehti, ei ole aga OÜ Tarrest LT esindaja," teatab ta. Seega ei ole RKASil ka alust Tarrest LTd hankemenetlusest kõrvaldada, kuna see oleks õigusvastane.

Samas tekib küsimus, milliseid referentse firma riigihangetel osaledes esitab. Näiteks on Tarrest LT kodulehel kirjas tehtud tööd juba aastast 2000. Tarrest LT loodi aga alles eelmisel aastal. "Riigihangetel osaleb ta enda referentsidega või osaleb koos kaaspakkujatega," ütleb Tarum.

Idnurmi sõnul RKAS pakkujate referentse puudutavat informatsiooni avaldada ei saa.

Süüdi mõistetud Tarrest Ehitus võlgneb riigile endiselt karistuseks määratud 320 000 eurot ning tasumata on endiselt ka maksud. Suure tõenäosusega võib riik neist summadest suu puhtaks pühkida.

Nimelt alustasid Tarrest Ehituse omanikud juuli lõpus ettevõtte likvideerimismenetlust ja muutsid ka firma nime - OÜks Energofest. Ettevõtte endise juhi ja ühe omaniku Mart Tarumi sõnul ei jäänud neil muud üle, kuna kohtu poolt määratud rahatrahv oli Tarrest Ehitusele ülemäära suur.

Et riik firmalt ka tasumata makse sisse nõuaks, seda Tarum eitab. "Maksuamet loobus oma 16,7 miljoni kroonisest maksunõudest juba 2010. aasta oktoobris Harju maakohtu protsessil. Maksuamet alustas maksumenetlust 2010. aasta juulikuus, millega seoses kuni juulini 2011 ei ole esitatud ühtegi nõuet," selgitab ta.

Maksuameti pressiesindaja Anne Osvet väidab siiski, et selle summa üle maksumenetlus veel käib. Lisaks kohtus tõendatud summale on firma suhtes tehtud 102 000 euro suurune maksuotsus, mille ettevõte on vaidlustanud.

Tarrest Ehitus OÜ-le määratud karistus ei laiene Tarrest LT OÜ-le. Tegemist on täiesti eraldiseisva juriidilise isikuga. Samuti ei nähtu äriregistri teabesüsteemist, et selle juhatuse liige on Mart Tarum. Äriregistrist saadud andmete alusel puudub seega õiguslik alus Tarrest LT OÜ kõrvaldamiseks hankemenetlustest.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:59
    Otsi:

    Ava täpsem otsing