Hiina võib hakata Aafrikas tööpuudust vähendama

Maarja-Liis Mitri 05. september 2011, 18:14

Maailmapank on alustanud  läbirääkimisi Hiinaga, suunamaks osa madala lisaväärtusega vabrikutöödest Aafrikasse, vahendab uudisteportaal Bloomberg.

Tööjõu kasv hakkab Hiinas lõppema, mis koos valitsuse üleskutsetega  ettevõtetele suunata oma tegevust väärtusahela ülemiste lülide poole võib aidata viia osa töökohti Hiinast Aafrikasse, vähendamaks sealset tööpuudust, sõnas täna Maailmapanga president Robert Zoellick oma viiepäevase Pekingi-visiidi lõpus.

Ligi kolmkümmend aastat tagasi alguse saanud ühe lapse poliitika kiirendab tööjõu vähenemist Hiinas ja sunnib sealseid ettevõtteid kõrgema lisaväärtusega toodetele ümber orienteeruma. Ühendatud Rahvaste Organisatsiooni andmetel väheneb Hiinas 15 – 24 aastaste inimeste arv  järgneva 15 aastaga ligi 62 miljoni võrra. See inimgrupp on siiamaani olnud aga peamiseks odavaid riideid, mänguasju ja elektroonikat tootvate tehaste tugisambaks.

Hiinas on praegu ligi 85 miljonit väikese lisaväärtusega tootmistöökohta, mida on kordades rohkem kui Põhja-Aafrikas ja Sahara-aluses Aafrikas kokku, kus neid on vaid  8-10 miljonit. Zoellicki sõnul aitaks seega vaid 5 miljoni töökoha üleviimine suurendada töövõimalusi Aafrikas ligi 50% võrra.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
05. September 2011, 18:28
Otsi:

Ava täpsem otsing