Tuntud rõivafirma rahavaene lõpp

Kadrin Karner 06. september 2011, 00:00

PTA oli esimene Baltimaade ettevõte, kes 2007. aasta juulis võeti vastu Varssavi börsi põhinimekirja. Samanimeline firma on kord juba pankrotti läinud, kui Soome kohus kuulutas 2002. aastal välja rõivatootja Klementi suuromaniku P.T.A. Groupi pankroti. Hiljem ostsid eestlased pankrotipesast PTA kaubamärgid.

"Maikuus üritasime PTAd veel saneerida, aga juulis sai selgeks, et ettevõtte olukord ei parane ning ettevõte ei suuda oma saneerimisplaani täita," rääkis aegsasti enne istungi algust kohale tulnud PTA suuromanik ja juht Peeter Larin eile.

Avalduse esitas firmajuht ise. Larin lisas, et just saneerimise ebaõnnestumise pärast tuligi raske otsus vastu võtta ja pankrotiga nõustuda. Pankrotiavalduse esitas kohtule Larin ise ning just seetõttu polegi loota, et tänane kohtuotsus muud kui pankrotti kuulutaks.

Saneerimise ebaõnnestumise põhjustas Larini sõnul asjaolu, et ettevõttel ei õnnestunud piisavalt käivet tekitada, et tagada vajalikke vahendeid ettevõtte tulevaste kaubavarude finantseerimiseks. "Kui ei ole enam võimalik kaupu juurde osta, siis paratamatult käibed vähenevad ja ei olegi võimalik enam edasi tegutseda," lisas ta.

Rõiva- ja tekstiililiidu juhi Meelis Virkebau sõnul astus Peeter Larin pankrotiavaldust ise sisse andes julge sammu. Selliseid asju pole mõtet lõpmatult edasi lükata, eriti kui juhil on pilt selge, et muud väljapääsu olukorrast ei ole, lisas ta. "Selles mõttes väärib see samm austust. Võib ainult ette kujutada, kui raske see oli," tunnustas Virkebau.

Võlausaldajad ka Hiinast. PTA-l on praegustel andmetel 103 võlausaldajat, suurimad PTA tütarfirma Klementi, KredEx ja mõned Hiina tarnijad. Väiksemate seas on kaubanduskeskused, näiteks Viru keskus ja Tartu Lõunakeskus. Hiilgeajal oli PTA-l 22 kauplust.

Firma endine saneerija ja praegune pankrotihaldur Urmas Ustav ütles kohtule, et PTA on püsivalt maksejõuetu ning ettevõttel on 844 000 euro väärtuses varasid ning 2,9 miljoni euro väärtuses kohustusi. Kohustuste kogusumma pole aga lõplik.

"Saneerimisnõustajana on mul olnud võimalik kriitiliselt seda protsessi jälgida ja ka selle sees olla. Iseenesest kurb, et nõnda on läinud," rääkis Ustav eile kohtus. "Oluline on see, et see on üks mitte väga paljudest olukordadest, kus ettevõtja on adekvaatselt käitunud. Võiks ju püüda võlausaldajaid lollitada ja saneerimisega edasi minna," lisas ta.

Äripäev kirjutas augusti keskel, et PTA töötajad kurdavad Peeter Larini napisõnalisuse üle. Nad otsivad juba uusi töökohti, jäädes samas ettevõttesse lõpuni lootuses palgaraha siiski kätte saada.

Larini sõnul töötab PTA-l praegu üks, kontori kõrval asuv vabrikupood ning firma ülejäänud töötajad on koondatud. "Kuna ettevõtte seis on praegu selline, nagu ta on, siis ei ole ettevõttel võimalik koondamishüvitisi maksta. Küll aga on ette nähtud riigipoolsed kompensatsioonimehhanismid," lisas ta.

Rõivasektoril tööd küllaga. Rõiva- ja tekstiililiidu juhi Meelis Virkebau sõnul pole praegu sektoril keeruline aeg. "Aga kui me loeme iga päev uudiseid, siis tekitab see muret tuleviku pärast. Nii nagu inimene, vaatab ka ettevõte murega, et mis saab uuel aastal," selgitas ta.

Virkebau ütlusel on lõviosal ettevõtteist tööd küllaga ning tellimusi jätkub kuni aasta lõpuni. "Ma olen ka varem öelnud, et raskused on ettevõtetel, kes töötavad kolme Balti riigi turule, Venemaale ja Ukrainale - mis on nõrgema tarbija keskmise ostuvõimega ja mis liiguvad kiiremini kriisi käigus üles-alla," selgitas ta.

Rõiva- ja tekstiililiidu juhi sõnul ei osanud keegi arvata, et 2009. aasta kriis nii valusalt ja pikaajaliselt meid puudutab ja on nii globaalne. "Ei saa öelda, et midagi oleks valesti tehtud, on püütud kodu- ja lähiturul oma töödega läbi lüüa, aga keegi poleks osanud arvata, et tarbimine meil ja naabrite juures nii pikalt madalseisus on. See lõi valusasti," arutles Virkebau.

2009. aastal müüs Silvano Fashion Group kõik PTA Grupi aktsiad Peeter Larini suuromanduses PTA Holdingule umbes miljoni eurot eest. Pool ostuhinnast tasuti kohe mõnede Silvano kohustuste ülevõtmisega, teine pool tuli maksta hiljemalt 31. detsembriks 2011. Praeguseks on summa tasutud. Ostuhinna kohustuse tagamiseks olid Silvano kasuks panditud kõik PTA aktsiad.

LHV analüütik Kristo Oidermaa märkis tehingu järel, et miljon eurot pole just suur summa, võttes arvesse PTA-le kuuluvat 24 poodi ning ettevõtte käibenumbreid.

KredEx väljastas 2009. aastal PTA Grupile allutatud laenu ettevõtte käibekapitali finantseerimiseks. KredEx lähtub laenu andmisel eeskätt ärilistest riskidest ning hindab ettevõtete ja projektide elujõulisust.

Samas on KredExi klientideks ettevõtted, kes KredExi toeta finantseeringut ei pruugi saada, olles seega tavapärasest mõnevõrra riskantsemad. Muu hulgas oli konkreetse laenuotsuse tegemisel oluline aspekt ka see, et laenu väljastamise hetkel töötas PTA Grupis 260 töötajat ning ettevõttel oli 28 kauplust Eestis, Lätis, Leedus ja Ukrainas. Grupi kogukäive moodustas laenu väljastamise hetkel 11,2 mln eurot.

KredEx on alates 2001. aastast väljastanud enam kui 2500 ettevõttele laenukäendusi ja laene enam kui 291 mln euro ulatuses, millest kahjudena on välja makstud ligi 8 mln eurot.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 19:00
Otsi:

Ava täpsem otsing