Igale sakslasele euroalast lahkumise hind: €8000

Rainer Saad 06. september 2011, 17:53

Šveitsi UBS majandusteadlase Stephane Deo arvates läheks Saksamaa euroalast lahkumine igale sakslasele maksma 8000 eurot ning põhjustaks katastroofi globaalsele majandusele.

„Kui Saksamaa peaks lahkuma euroalast, läheks see igale täiskasvanule ning lapsele maksma 6000-8000 eurot esimesel aastal ning aasta peale seda 3500-4500 eurot. Esimesel aastal võrduks see 20-25% Saksamaa SKP-st,” ütles Deo.

Deo arvates maksaks mõne nõrgema riigi lahkumine euroalast märkimisväärselt vähem, kuid tähendaks ikkagi suuri probleeme maailmamajandusele ning pangandussüsteemile.

„Kui tugev riik nagu Saksamaa peaks euroalast lahkuma, viiks see ettevõtete maksejõuetuseni, pankade rekapitaliseerimiseni ja rahvusvahelise kaubanduse kokku kukkumiseni,” ütles Deo. „Praegune euro struktuur ja liikmeskond ei toimi. Tuleb muuta kas struktuuri või liikmeid.”

Selle tulemusena ootab Deo, et Euroopa liigub aeglaselt ja vaevarikkalt fiskaalse ühenduseni.

„Euro kokku varisemise riskid on palju kulukamad. Liikmesriike ei saa välja arvata, kuid riigid võivad rahaliidust ise välja astuda,” ütles Deo.  

Majanduslikud tagajärjed euro kokku kukkumisele on suured, kuid Deo usub, et poliitilised tagajärjed võivad olla veelgi suuremad.

„Tasub märkida, et peaaegu ükski kaasaegne rahaliit (katteta raha liit) pole lagunenud ilma autoritaarse valitsuse, sõjaväelise diktatuuri või kodusõjata,” ütles Deo.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
08. September 2011, 09:24
Otsi:

Ava täpsem otsing