Kadrin Karner • 7. september 2011 kell 8:18

EL võib tuua strateegilised muldmetallivarud Sillamäele

Euroopa Liit kaalub haruldaste muldmetallide julgeolekulao rajamist Sillamäe vabatsooni, seoses sellega, et suurim tootja Hiina lubab piirata muldmetallide pakkumist.

Mõnesid haruldasi muldmetalle nagu tantaali ja tseeriumi kasutatakse naftatöötlemistehastes, et töödelda raskeid õlisid, tõrva jms.

Molycorp Silmet ASi juht David O’Brock ütles, et julgeolekulao loomist planeeriv meeskond on temaga ühendust võtnud. „Nad olid väga üllatunud, kui kuulsid, et me toodame selliseid strateegilisi materjale nagu tantaali ja nioobiumi,“ märks O’Brock Reutersile antud intervjuus.

O’Brock ütles, et oli julgeolekulao planeerimismeeskonnale öelnud, et lõplikult valmis elemente ei ole mõtet ladustada, kuna iga klient nõuab metallidelt erinevat kvaliteeti. Tema soovitab ladustada kontsentraate, millest saaks valmistooteid toota.

O’Brock soovitas, et Euroopa Liidu julgeolekulao varu võiks olla umbes sama suur, kui on Moycorp Silmeti tootmisvõimsus või umbes 3000 tonni segatud haruldasi muldmetalle aastas.

Haruldaste muldmetallide hinnad on O’Brocki sõnul viimase aasta jooksul stabiliseerunud.

Moycorp Silmetis toodetud haruldased muldmetallid sisaldavad terase koostisosi nioobiumi ja tantaali, mida kasutatakse näiteks lennukite ja arvutite tootmises. Eesti tehas saab oma tooraine Koola poolsaare lähendalt Murmanskist ja nüüd ka Moycorpi California kaevandusest.

Molycorp on suurim USA haruldaste muldmetallide tootja, kes ostis suurosaluse Tiit Vähile kuulunud AS Silmetis selle aasta aprillis.

 

Hetkel kuum