Kaasik võttis poega päästes tule enda peale

Koit Brinkmann 09. september 2011, 00:00

"Selline Viktor Kaasiku ja Fred Kaasiku tegevus on kvalifitseeritav KarS paragrahv 209 lg 2 p 3 tunnusel varalise kasu saamisena tegelikest asjaoludest teadvalt ebaõige ettekujutuse loomise teel, s.o kelmusena isikute poolt," seisab Põhja ringkonnaprokuratuuri taotluses kohtule, saamaks luba läbiotsimiseks advokaadibüroos V.Kaasik ja KO.

Isa-poega Viktor ja Fred Kaasik esindavad 2007. aasta jaanuarist ärimehi Jaan Manitskit ja Mats Gabrielssoni Tallinna hipodroomi maa-ala detailplaneeringu algatamisest kuni kehtestamiseni. Hipodroomi alale plaanitakse suurt elurajooni.

Järgmise aasta jaanuaris alustas kaitsepolitsei Tallinna abilinnapea Taavi Aasa tollase nõuniku Ivo Parbuse pistisevõtmise kriminaalasja. Praegu kohtus olevas asjas on süüdistuse saanud ka legendaarne korterivahetaja Elmar Sepp, Merko Ehituse endine juhatuse liige Tõnu Korts, Tallinna Farmaatsiatehase juhataja Raivo Unt, endine linnaametnik Toivo Susi ja kinnisvaraärimees Peeter Palusaar.

Eelpool nimetatute kõnede pealtkuulamisest saadud info põhjal algatas prokuratuur 2009. aasta juunis aga juba järgmise kriminaalasja.

Info järgi soovisid mitmed tuntud keskerakondlasest poliitikud ning linnaametnikud Tallinna hipodroomi alale detailplaneeringu menetluse asjaajamise eest pistist. Nimed ning summadki olid teada.

Suurim summa Sepale. Tallinna abilinnapea Taavi Aasa nõunikule Ivo Parbusele tuli maksta 500 000 krooni, sama palju ka linnaplaneerimise ameti juhatajale Toomas Õispuule. Kommunaalameti juhti Ain Valdmanni pidi määrima 350 000 krooniga ning volikogu keskfraktsiooni endist juhti Elmar Seppa 650 000 krooniga. Kuna hipodroomi ala jääb Põhja-Tallinna, siis tuli kokku miljon krooni viia ka linnaosa tollastele juhtidele Enno Tammele, Vilja Savisaarele ja Jüri Jõgevale.

Sellist juttu rääkisid Kaasikud alates 2009. aasta septembrist toimunud kohtumistel Manitskiga. Täiendava 3 miljoni krooni maksmise vajadust, raha jagunemist erinevate ametnike vahel, maksmise aegu ja viise selgitas Viktor Kaasik märkmete ja erinevate skeemide abil. Manitskilt saadigi 1,035 miljonit krooni ning Viktor Kaasik kinnitas, et pistiseks kulus sellest 862 500 krooni. Sellest rahast aga pistist ei makstud, vaid Kaasikud kulutasid raha isiklike ja firmade arvete eest tasumiseks.

Viktor Kaasik andis selle aasta veebruari alguses Õispuule 10 000 eurot pistist, kuid see ei olnud Manitski raha, vaid osa Fred Kaasiku Sampo pangast võetud laenust.

Manitski sõnas ülekuulamisel kaitsepolitsei uurijale, kuidas Viktor Kaasik rääkis talle korduvalt, et Tallinna linnaplaneerimise ameti juhataja Toomas Õispuu on Paldiski mnt 50 detailplaneeringu menetlemisel tähtis mees ning Kaasikul on temaga teatud sorti kokkuleppeid. Nende tulemusena pidi Õispuu aitama omalt poolt kaasa küsimuste ja probleemide lahendamisele, mis olid tekkinud detailplaneeringu menetlemise käigus.

Esialgne vastuseis hajus. "Esimene kord, kui tuli taotlus hipodroom täis ehitada, siis me lükkasime selle tagasi, sest see tundus jabur mõte, et keegi tahab hipodroomi asemele korterelamud ehitada," rääkis ülekuulamisel linnaplaneerimise ameti detailplaneeringute teenistuse Põhja-Tallinna ja Haabersti osakonna juhataja Lia Gailan.

Tema sõnul polnud ka Põhja-Tallinna linnaosa valitsus esialgu sellega nõus, kuna sellise asustuse tõttu hakkab Stroomi mets hävima.

Vastuseisud hajusid aga kiiresti. Linnasüsteemis asjade ajamiseks võttis Kaasik appi ka Elmar Sepa.

Tallinna volikogu kehtestas detailplaneeringu 2. juunil.

Praeguseks on Viktor Kaasik ja Õispuu oma karistuse kätte saanud. Kokkuleppemenetluses mõistis kohus Õispuule üheaastase tingimisi vangistuse kolmeaastase katseajaga ning Kaasikule rahalise karistuse 27106,53 eurot.

Lisaks on Kaasik advokatuurist välja arvatud ning Õispuu peab rakendust otsima erasektoris.

Kuigi prokuratuuri arvates tegelesid Viktor ja Fred Kaasik Manitskilt raha küsides kelmusega, siis süüdistuseni see ei jõudnud ja Fred Kaasiku nimi on endiselt puhas ning kõik teed tema ees valla.

Viktor Kaasik põhjendas ülekuulamisel Õispuule laenu andmist, et vastasel juhul oleks linnaplaneerimise ameti juht teda vastu võtnud üksnes kodanike vastuvõtu ajal.

Miks Te andsite T. Õispuule laenu summas 10 000 eurot? Ma andsin Õispuule laenu, kuna ta on linnaplaneerimise ameti juhataja ning kui ma oleksin keeldunud talle laenu andmast, siis oleks Paldiski mnt 50 kinnistu detailplaneeringu menetlus tõenäoliselt takerdunud.

Arvasin seda seetõttu, et 2009. aastal küsis T. Õispuu minu käest laenu summas 150 000 krooni. Sel korral ma keeldusin laenu andmast. Peale keeldumist Õispuu käitumine muutus ükskõiksemaks, ta ei vastanud mu kõnedele. Kui ta varasemalt võttis mind igal ajal vastu, siis peale seda võttis ta mitmel korral vastu üksnes kodanike vastuvõtu ajal.

Kust Te saite raha laenu andmiseks? Kuna minul ei olnud oma arvel nii palju raha, siis minu poeg Fred Kaasik tegi minu arvele ülekande summas 10 000 eurot, mille mina omakorda kandsin laenulepingu alusel Õispuule. Fred Kaasik oli just Sampo pangast saanud laenu, mida meil oli vaja Türgi projekti jaoks.

Kirjeldage Õispuu tegevust Paldiski mnt 50 detailplaneeringu menetlemise käigus. Õispuu jälgis, et Paldiski mnt 50 kinnistu detailplaneeringu menetlus toimuks normaalses tempos.

Minul endal oli raske linnaplaneerimisameti töötajatega suhelda ning mina ei oleks saanud neile mingit mõju avaldada.

Ülekuulamisel rääkis Toomas Õispuu, et kulutas pistiseks kvalifitseerunud laenu reisimisele.

Miks vajasite laenu summas 10 000 eurot? Käisin koos perega reisil Tais ning mul oli vaja reisikulude katmiseks raha. Reisi maksumus oli minu mäletamist mööda alla 100 000 krooni.

Miks Te laenu pangast ei võtnud? Pangast nii väikese aja peale laenu võtta ei saa. Teadsin, et ma oma talumaja panen müüki, aga ma ei teadnud, et ma selle nii kiiresti maha saan müüa.

Miks võtsite laenu just Kaasiku käest? Viktor Kaasiku käest võtsin laenu seepärast, et ta on rikas inimene.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 19:00
    Otsi:

    Ava täpsem otsing