Soome ekspordiettevõtetel tugevad puhvrid majanduslanguseks  

Jussi Hieta aka Somm Tallinnast 08. september 2011, 20:01

Börsiettevõtted teevad sel aastal suurepäraseid tulemusi. Ettevõtete summeeritud kasum arvatakse tõusvat Nokiat arvestamata peaaegu rekordtasemeni. Vaid aastal 2007 ehk enne finantskriisi olid tulemused kõvemad.

Head tulemused ei paista seekord börsikurssides mingil moel. Vastupidi, järgmiseks aastaks arvestavad investorid tugevat kasumite langust, kirjutas Pörssisäätiö.

"Investorid ootavad tulemuste 30-40 protsendilist halvenemist järgmisel aastal," sõnas investeerimispanga Icecapital aktsiainvesteeringute juht Hannu Angervuo.

Börsikursid prognoosivad nõrka majandusarengut, kuid kindel majanduslanguse tulek siiski pole. Vana ütluse kohaselt on börs ennustanud kümmet kolmest viimasest surutisest. Suvel toimunud aktsiakurside langus räägib aga igal juhul suurenenud ebakindlusest.

Börsil noteeritud ettevõtete keskmine P/E- suhe (hinna ja kasumi suhe) on selle aasta kasumiprognooside järgi ainult 10 ligidal, kui pika aja keskmine väärtus on 15-16. Kui tulemused langevad ühe kolmandiku, peaks keskmine P/E-suhe olema järgmisel aastal umbes 13-14.

Ajaloo valguses on aktsiad olnud vaid harva nii soodsad kui praegu. Varem on olnud võmalik osta aktsiad soodushinnaga 1990. aastate majanduskriisi ja mõne aasta taguse finantskriisi ajal.

Keegi siiski ei tea, kui palju börsiettevõtete tulemused langevad. Kui Lõuna-Euroopa võlakriis levib ja euroala ähvardab laguneda, on tagajärjed ettearvamatud.

Uue finantskriisi risk on investorite arvates suurenenud. Majanduskasv on olnud viimastel kuudel nõrk nii Euroopas kui ka USAs. Riigi rahanduse probleemidele on reageeritud aeglaselt ja sunniviisiliselt.

"Poliitikutelt puudub juhtimise julgus," ütles Angervuo. "Näiteks Kreeka võlakriisile on otsitud lahendust rohkem kui üks aasta. Kui kaasas on paarkümmend kokka, ei saa sellest hea supp välja tulla."

Vähene võlgnevus annab stabiilsust

Soome börsiettevõtted on erakordselt heas seisukorras, et maailmamajanduse torme vastu võtta. Ettevõtted on tugevdanud bilansse ja vältinud suuri, riskantseid investeeringuid.

Parimas seisus on suured eksportijad. Mõni börsiettevõte on ilma netovõlgnevuseta, mis tähendab, et nende kassa on suurem kui laenude kogumaht. Nullvõlgnevus toob rasketel aegadel ärisse stabiilsust.

Ilma võlgadeta äriühingute hulka kuuluvad muu hulgas Nokia, Kone, Wärtsilä, Konecranes, Kesko ja Orion. Peaaegu ilma võlgadeta on Nokian Renkaat, Tieto, Metso ja Cargotec. Ka näiteks varem suure võlakoormusega Kemira on paari aasta jooksul kogunud puhvreid kehvadeks päevadeks.

Majanduslanguseks on kehvemini ettevalmistunud väikesed tehnoloogiafirmad. Veerand Helsingi börsil noteeritud ettevõttest toodab kahjumit ehk probleemfirmasid on päris palju.

Insaiderite usk on tugev
Börsiettevõtete insaiderite usk majandusse pole kõikuma löönud. Paljud insaiderid on hinnalanguse ajal isegi oma aktsiaosalust suurendanud. Aktsiaid on ostnud muu hulgas Cargoteci juhatuse esimees Ilkka Herlin ja Sanoma tegevdirektor Harri-Pekka Kaukonen.

Paljud börsiettevõtted on suurendanud ka oma aktsiate tagasiostmist. Näiteks Kone, Konecranes ja Sampo on teatanud viimastel nädalatel oma aktsiate kokkuostudest. Ettevõtted näevad seega turukõikumisi ostuvõimalusena.

"Ma olen optimistlik, et majanduslangust suudetakse vältida. Teisalt peab olema alandlik, sest pikemas perspektiivis on börsil tavaliselt olnud õigus," märkis Angervuo.

 ***

Helsingi üldindeks tõusis 0,54% ning Nokia 2,89%.

Helsingi börsi suurimad tõusjad ja langejad

Tõusjad: Ahlstrom +5.65%, Trainers' House +4.35%, Oriola-KD B +4.00%, Stora Enso A +3.33%, Dovre Group +3.03%

Langejad: Revenio Group -4.08%, Ålandsbanken B -6.07%, Turkistuottajat -6.18%, Basware -9.33%, Ruukki Group -10.48%

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
08. September 2011, 20:01
Otsi:

Ava täpsem otsing