Soovite osta keskpanga aktsiat? Aga palun!

Romet Kreek 09. september 2011, 00:00

Suur oli minu üllatus, kui nägin Grant's Interest Rate Observeri uudiskirjas lugu sellest, et börsil on noteeeritud ühe Euroopa riigi keskpanga aktsiad. Kasumliku, legaalselt kaitstud monopoli aktsia hind moodustab 28 protsenti panga raamatupidamisväärtusest ning dividenditootlus on 6,5 protsenti.

Kontrollides selgus, et nii ongi. Belgia keskpanga Banque Nationale de Belgique aktsia on Brüsseli börsil (aktsia sümbol on Reutersis BNAP.BR ja Bloombergis BNB.BB).

Panga kodulehelt selgub panga dividendipoliitika. Samas hoiatab keskpank, et nende tegevuse esimene eesmärk ei ole aktsionäride huvides tegutsemine, vaid keskpanga funktsiooni täitmine. Pank kummutas levinud eksiarusaama, et teenib kasumit pangatähtede nominaali ja trükikulu vahena, küll aga emiteerib pank eurosüsteemis raha (kohutused 0% intressiga) ning laenab välja või paigutab raha intressiga, millest tuleb panga kasum.

Aktsia hinna-kasumi suhe on Bloombergi andmetel naeruväärselt madalad 1,2. Bloomberg näitab Belgia keskpanga aktsia 2530eurose hinna juures dividenditootluseks 6,57 protsenti. 52 nädala vältel on aktsia kõikunud 3790 ja 2530 euro vahemikus.

Kui Eesti osaleb euroala nõrkade riikide päästepaketis (mis omandab suhteliselt kahtlase väärtusega varasid) 1,995 miljardi euroses mahus garantiidega, siis ehk leiaks miljard eurot, et Eesti Pank saaks teha vaenuliku ülevõtmispakkumise Belgia keskpangale. Teoreetiliselt võiks tekkida huvitav olukord, kus ühe riigi keskpank täidaks eurosüsteemis keskpanga rolli kahes riigis, ning Eesti Pank saaks senisest suuremat tulu eurode emiteerimisest. Ehk vääriks hoopis kaalumist Eesti Panga vähemusaktsiate esmane avalik pakkumine?

Tore, et maailma börsidelt leiab ikka veel üllatavaid ettevõtteid, kuid seda, et keskpanga aktsiasse saab investeerida, ei oleks küll oodanud. Kuid miks ka mitte, vangladki on ju börsil.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 19:00
    Otsi:

    Ava täpsem otsing