Trichet tõrjus tuliselt kriitikuid

Sirje Rank 09. september 2011, 00:00

"Meie sõltumatus on vankumatu," raius Trichet eile panga intressiotsusele järgnenud pressikonverentsil, lugedes ette hulga näiteid, kus Euroopa Keskpank on talitanud risti vastupidi küll ELi valitsusjuhtide, küll IMFi või OECD soovitustele, et täita oma põhilist mandaati - tagada euroalal hinnastabiilsus.

Ja selles on Euroopa Keskpank euro käibeloleku ajal õnnestunud paremini kui Saksamaa keskpank 50 tegevusaasta jooksul.

Hoopis valitsused pole hakkama saanud. Kui aga rääkida reeglite väänutamisest, siis siin on põhjust silmad maha lüüa pigem euroala suurte riikide valitsustel, kes eesotsas Saksamaaga nõudsid stabiilsus- ja kasvupakti reeglite leevendamist. Erakorralistele meetmetele on keskpanka sundinud eelkõige just euroala riikide valitsuste tegematajätmised, ei jätnud Trichet vastu nõelamata eile Saksamaa kõrgete poliitikute suust kõlanud kriitikale.

Euroala enim jälgitud baasintressi määra jättis Euroopa Keskpank eile muutmata 1,5% tasemele ega andnud ka vihjet, mis suunas intressimäärad edaspidi võiksid liikuda. Küll aga toonitas Trichet, et keskpanga hinnang hinnatõusu kiirenemise riskidele on muutunud. Kui augusti alguses teatas pank, et hinnatõus riskib tulla prognoositust pigem kiirem, siis eile hindas keskpanga nõukogu riskid tasakaalus olevaks.

Majanduskasvu väljavaadete osas on aga keskpanga hinnang süngemaks muutunud - kasvanud on risk, et tegelik kasv võib tulla prognoositust aeglasem. Kogu majanduskeskkonda iseloomustab "eriliselt suur ebakindlus", nentis Trichet. Viimase negatiivne mõju kajastub ka eile allapoole korrigeeritud keskpanga majanduskasvu prognoosides.

Raha ei ole Euroopas otsa saanud. Euroopa pankade kohta ütles Trichet, et pinged pangandusturul on silmanähtavad, kuid rahapuudust pankadel ei ole. "Likviidsus ei ole euroala pangandussüsteemile mingi teema," ütles Trichet, mööndes, et kasvav hulk sedasama raha jõuab ringiga keskpanka tagasi. See on märk, et võlakriisist süvenevas usaldamatuse õhkkonnas ei söanda pangad üksteisele laenata.

Samas on keskpanga erakorralised kriisimeetmed turul likviidsuse tagamiseks jätkuvalt käigus. Pankadel on võimalus keskpangast fikseeritud intressimääraga laenu saada nii palju, kui soovitakse.

Jean-Claude Trichet ei vastanud eile, kas ja mis mahus jätkab keskpank Itaalia võlakirjade tugioste. Samas märkis Trichet, et viimaste vangerdustega Itaalia säästukava ümber on valitsus naasnud esialgsete lubaduste juurde, mille peale keskpank augusti alguses Itaaliale appi minema nõustus. 2. septembri seisuga on Euroopa Keskpank hädas riikide võlakirju ostnud ligi 129 miljardi euro väärtuses - sellest 55 miljardi euro väärtuses augustis.

Trichet rõhutas eile, kui oluline on, et kõik euroala liikmesriigid antud lubadustest ja võetud kohustustest kinni peaksid. Sealhulgas juulikuisel tippkohtumisel sõlmitud kokkulepetest, mis nägid ette euroala päästefondi EFSFi laenuvõime suurendamise ja volituste laiendamise.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 19:00
    Otsi:

    Ava täpsem otsing