Edukamad on varjunud fondijuhid

Romet Kreek 12. september 2011, 00:00

Parima tootlusega Euroopa fondijuhid on valmistunud turu edasiseks languseks, kuhjates kokku raha ning ostes hiiglasliku turuväärtusega ravimitööstusettevõtete ja tubakatootjate aktsiaid, vahendas Bloomberg. Õigupoolest ei ole see üllatav, arvestades, et fondijuhid ei kipu riske võtma.

Investorid hoidsid rohkem raha kui viimasel kolmel aastal 2008. aasta oktoobri müügilaine järel, selgub Bank of America küsitlusest. Parima tootlusega fondide juhid ei ole lähiajal riske võtmas. Üleilmselt kasvas fondijuhtide raha osakaal juuli 4,1 protsendilt augustis 5,2 protsendile, kuna müüdi tsüklilisi aktsiaid.

"Turud paistavad praegu läheneva kaubarongina," ütles Franklin Mutual European Fundi fondijuht Philippe Brugere-Trelat, kelle juhitav 2,6 miljardi eurone fond edestab tänavu teisi fonde 90 protsendiga. "Rongi ette astumine ei ole kunagi väga hea idee. Oleme väga riskikartlikud ja kohe kindlasti ei hüppa me turule."

Võimetus lahendada Euroopa valitsuste võlakirjakriisi ning suurte majanduste kasvu aeglustumine kukutasid Augustis Stoxx 600 indeksit 10,5 protsenti. See oli suurim kuine kukkumine kolme aasta jooksul, mil valitsused on päästnud maailma finantssüsteemi. Investorid ütlevad, et igasugune põrge jääb lühiajaliseks, kuna puudub lahendus pikaajalistele Euroopa võla- ja kasvuprobleemidele.

Brugere-Trelat hoidis juuli lõpu seisuga 6,7% fondi mahust rahas. Tüüpiline Euroopa aktsiafond hoidis rahas umbes 2,5% varadest.

"Raha ja hajutamine on meie kasutatavad peamised kaks tööriista," ütles 60aastane Brugere-Trelat. "Turul on metsikult palju odavaid aktsiaid. Kuid paljud aktsiad on põhjusega odavad," märkis ta.

"Me siseneme pettumust valmistavate kasvavate ettevõtete tulemuste faasi," ütles Mainfirst Banki Top European Ideasi fondijuht Olgerd Eichler. "Paljud klientidele analüüside tegijad ei kärbi piisavalt tulemuste prognoose."

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 19:00
    Otsi:

    Ava täpsem otsing