Augustikuise börsisula teine vaatus

Fredy-Edwin Esse 13. september 2011, 00:00

Mäletame, et alles kuu ja mõned päevad peale toimus maailma aktsiaturgudel langus, mida võis pidada kergemat sorti börsikrahhiks. Eile aset leidnu meenutas juba väga palju kuu aja taguseid sündmusi, kus indeksite neljaprotsendilised kukkumised polnud mingi haruldus.

Saksamaa valmistumas Kreeka pankrotiks. Kogu see närviline müügimeeleolu järgnes reedesele kauplemispäevale USAs, kus indeksid kukkusid ligemale 3%. Sellelt impulsilt lähtus ka Aasia, kus näiteks Hongkongi Hang Sengi indeks kukkus päeva lõpuks 4,21% ning ülejäänud turud olid samuti vähemalt 2% miinuses.

Suure kukkumise peamiseks põhjuseks peetakse Saksamaa ja Kreeka vahel tekkinud vastuolu. Reedel hakkasid levima kuuldused, et Saksamaa valmistub Kreeka pankrotiks.

Läinud reedel Bloombergiga vestelnud kolme koalitsiooniametniku sõnul on Merkeli valitsuses käimas debatt selle üle, kuidas kaitsta riigi pankasid juhul, kui Kreekal ei õnnestu kärpekava ellu viia ja tuleb välja kuulutada maksejõuetus. See spekulatsioon viis näiteks Kreeka kaheaastase võlakirja tootluse 58% pealt eile hommikul keskpäevaks juba 67%-le.

Raha otsas. Turgude meelestatusele ei aidanud kaasa ka Kreeka aserahandusministri Filippos Sachinidise kommentaarid, kui ta väitis, et riigil jagub raha kõigest kuu lõpuni ja praegu tehakse suuri pingutusi, et oktoobris suudetaks maksta välja palku ja pensione.

Kõik see trööstitu väljavaade on uputanud aktsiaturge ning põhjustanud investoritele suuri kaotusi. Eile pärastlõunase seisuga oli Pariisi aktsiaturg ligi 5% miinuses ning -4% ümber liikusid ka Hispaania, Saksamaa ja Itaalia turud. USA aktsiaturgude indeksite futuurid oli enam kui 2% miinuses.

Langusest ei pääsenud ka Tallinna börs, kus ükski aktsia rohelises ei lõpetanud ja taas tehti aasta madalaim tase.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 19:01
    Otsi:

    Ava täpsem otsing