Föderaalreserv võib vähendada pankade reservide intressimäära

Maarja-Liis Mitri 14. september 2011, 21:19

Kui varasemalt pidasid investorid ja börsimaaklerid vähetõenäoliseks, et laenamise stimuleerimiseks võib USA keskpank hakata vähendama intressi, mida viimane maksab pankade üleliigsete reservide eest, siis nüüd on usk selle juhtumisse tõusnud, vahendab uudisteportaal Reuters.

Föderaalreservi juht Ben Bernanke ja ka teised keskpanga ametnikud on pankade reservide pealt makstava intressi vähendamist ka varasemalt maininud, käsitledes seda kui üht võimalust laenamise ergutamiseks ja uue majanduslanguse vältimiseks.  Turud on seda siiani siiski üsna ebatõenäoliseks pidanud, sest see vähendaks pankade kasumeid ja põhjustaks tormi rahaturgudel.

Eile avalikustatud teates andsid aga Goldman Sachsi majandusteadlased märku, et on üle 50-protsendiline tõenäosus, et Föderaalreserv kärbib praegust 0,25% suurust intressimäära, mida ta hetkel pankadele nende reservidelt maksab.

Augusti lõpu seisuga hoidsid pangad Ühendriikide keskpangas kokku 1,7 triljoni dollari ulatuses üleliigseid reserve.

Goldman Sachs ennustab, et Föderaalreserv võib intressimäära alandada         0,10 protsendini.

Ühtlasi kritiseerisid Goldman Sachsi majandusteadlased seda alternatiivi, rõhutades, et sel oleks majandusele väga väike mõju.  Lisaks mainisid ökonomistid, et kahju kompenseerimiseks võivad pangad otsustada hoopis tõsta klientide tehingutasusid.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
14. September 2011, 21:19
Otsi:

Ava täpsem otsing