Majandusteadlane: USA-d ootab ees uus majanduslangus

Maarja-Liis Mitri 14. september 2011, 18:22

USA majandus liigub halvast olukorrast veel halvemasse ja ei taastu enne kui kinnisvaraturu kokkukukkumisest ja finantskriisist põhjustatud struktuursed probleemid on lahendatud, usub majandusuuringutega tegelev konsultatsioonifirma Capital Economics.

Capital Economics'i asutaja ja tegevdirektor Roger Bootle prognoosib USA majandusele selleks aastaks 1,5%-st kasvu, kuid usub, et on olemas reaalne risk, et Ühendriikide majandus satub järgneva viie aasta jooksul taas langusesse.

"Majapidamistel on õnnestunud oma võlga pärast kinnisvaraturu kokkukukkumist vaid väga vähesel määral alandada," tõi Bootle välja ühe olulisematest põhjustest, lisades, et kuigi heaks märgiks on ettevõtete jätkuv investeerimistegevus, võib ka investeeringute kasv tulevikus peatuda, sest närviline finantsturgude olukord suurendab firmajuhtide ebakindlust.

Kriis Euroopas ja veelgi laiaulatuslikuma mõjuga üleüldine nõudluse langus tähendab, et ka USA ekspordisektor ei suuda koduse nõudluse alanemist kompenseerida.

Roger Bootle lisas ka, et kuigi poliitikud keelduvad seda tunnistamast, ei saa nad hetkel kasvu taastamiseks rohkem enam midagi teha. Ei aita ka intressimäärade hoidmine rekordmadalal tasemel, sest laenamise hind pole hetkel põhiprobleem. "Majapidamised ei ole praegu võimelised rohkem laenama või isegi oma kinnisvaralaene refinantseerima, et madalatest intressimääradest kasu lõigata. Sama lugu on ettevõtetega, kes ei oma investeeringuteks piisavat kindlust, ükskõik kui odavalt laenu saada võib," sõnas Bootle.

 

 

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
14. September 2011, 18:22
Otsi:

Ava täpsem otsing